Mivel ennek az egész kezdeményezésnek az a lényege, hogy segítsen a ma emberének kapaszkodókat találni a minden napi erkölcsi és etikai dilemmák között, úgy döntöttem végig gondolom írásban, hogy az őseink által megírt Tízparancsolatot boncolgassuk kicsit.
Bizonyára senkinek sem kell bemutatni, hogy a Tízparancsolatot, görögül Dekalógust az Ószövetségben találjuk, Mózes második könyvének 20. fejezetében.
Amennyiben hihetünk a bibliai történetnek, a parancsolatokat Mózes a zsidókkal való pusztai vándorlás során magától az Úristentől kapta a Sínai-hegyen útravalóul apodiktikus törvényként, egyben mindez azon szövetségkötés része, ami Isten és a zsidó nép között köttetett. A Bibliában sehol nem szerepel a Tízparancsolat megnevezés, csak, mint Jahve tíz igéje.
Izrael törvényeinek kifejezésmódja hasonlít a Hammurabi Kódexhez, de erős hasonlóságot mutat az asszír és a hettita törvénygyűjteményekkel is. Mielőtt azonban többet látnánk a hasonlóságokban, fontos kiemelni, hogy közvetlenül egyik jogrendből sem lehet levezetni az izraeli törvényeket.
Izrael törvénykezése több rétegből épült fel, ennek egyik rétege az erkölcsi törvény, amit Tízparancsolatként ismerünk, ám ezek mellett együtt léteznek a kultikus és vallási, valamint a polgári és büntetőjogi rendelkezések.
A Tízparancsolat azért tartalmaz erkölcsi és rituális parancsokat is, mert mint az Istennel kötött szerződés okmánya részletesen kitér a szövetség minden területére. Egyaránt szabályozni akarja ember és Isten, ember és ember kapcsolatait is.
Megfelelve az apodiktikus törvények egytagú formuláinak, két parancsolat kivételével (a 4. és 5. parancsolat) tiltó formában állnak.
A bibliai szöveg szerint a Tízparancsolat két kőtáblán kapott helyet, 4 parancsolat és 6 parancsolat felbontásban.
Az első négy parancsolat ember és Isten kapcsolatát szabályozza. A Heidelbergi Káté 93. kérdés-feleletében így fogalmaz: „miképpen viseljük magunkat Isten iránt.”
Na, most, ha valaki önmagát ateistának vallja, vagy épp egy teljesen más spirituális-vallási formulában találta meg azt a lelki megnyugvást, ami a kereszténység szerint csak Istenből, Isten értünk való szüntelen kegyelméből nyerhető, neki mindezeket befogadni borzasztó nehéz. Talán még nevetséges is.
Ugyanakkor nem mehetünk el szó nélkül amellett, hogy több ezer év távlatából is időtállóak a – valamikor az ókorban keletkezett – törvénykezések.
Visszatérve, mivel a cikk csak a saját gondolataimat tükrözi, és teológus sem vagyok, sem pedig Bibliakutató, az első négy parancsolattal nem foglalkozom.
A második hat parancsolatot pedig a mindennapi megközelítés kontextusába helyezem, noha tudom, hogy dogmatikailag nem állja meg a helyét. Így viszont azok is találhatnak kapaszkodót, akik vallási – és az Istenben való közösség nélkül élik mindennapjaikat.
Bár itt zárójelben érdemes elgondolkodni, hogy a mai világban kit vagy mit tekintünk Istennek, és ezzel máris megtaláltuk korunk egyik legnagyobb problémáját – szerintem.
A mai ember Istenként a pénzt becsüli, tiszteli, és ezért dolgozik, vagy akár átgázol másokon. És itt siklik félre nagyon sok ember élete.
Tudom, pénzért kapunk kenyeret a boltban stb., de ha nem a pénzt helyeznénk az első helyre, akkor sokkal könnyebben és egyszerűbben találnánk meg a boldogsághoz vezető utat is. Azért merem ezt ilyen határozottan leírni, mert ezen a folyamaton én is végig mentem.
Fiatalként elhittem, amit a nagy multik szajkóznak, és ami már a vízcsapból is folyik, „hogyha sok pénzed lesz, akkor boldog leszel”! Ez egyszerűen hazugság!
Bármilyen termék megvásárlása, csak rövid ideig tud boldogság érzéssel eltölteni. Mindig megpróbáljuk ideologizálni, hogy mitől leszünk boldogok, pedig a boldogságot magunkban kell keresni, meg kell tanulni örülni apró dolgoknak is, és akkor minden nap lesz valami, amitől boldogok leszünk. Egyszer pedig arra eszmélünk, hogy ez az állapot állandósul. 😊
A legnagyobb „probléma” a boldogsággal, hogy dolgozni kell érte. Igen, energiát kell tenni abba, hogy boldogok legyünk, de ez mindennel így van az életben.
Soha nem fogom elfelejteni, amikor elkezdtem siklóernyőzni, amíg én egyszer felmásztam a dombra, addig ugyan azok a fiatalok háromszor mentek el mellettem. Ha én akkor emiatt lemondok a gyakorlásról, akkor ma nem tudnék boldogan repülni órákat a levegőben. Ugyanez történt a cégemmel is (jelzálog hitelből indultam), az első kilenc hónap után már nem maradt pénzem a járulékok kifizetésére, csak a következő három hónapra, de mivel minden energiámat bele fektettem a munkába, pont azután, hogy ezt kiszámoltam jött egy ügyfél, aki annyi munkát adott, amiből az első alkalmazott után már fel tudtam venni a másodikat is, és onnantól már csak tovább kellett csinálni.
Bármilyen szigorításokat is hozzon bármilyen kormány, ha az ember dolgozni akar, akkor mindig lesz munkája, és ha fejlődni akar, akkor mindig tud tanulni, és minél többet tud, annál értékesebb lesz a munkaerő piacon is.
Akkor térjünk vissza a tízparancsolathoz.
V. Tiszteld apádat és anyádat – tudom, hogy minden családban vannak problémák, azért kapjuk őket, hogy fejlődni tudjunk, amennyiben olyan komoly problémákat okoznak a szülök, vagy csak az egyik, hogy azt nem tudjuk, vagy nem akarjuk elviselni, akkor felnőttként leválhatunk róluk, de nagyon fontos, hogy ne táplálj haragot irányukban, mert ez a harag csak a Te életedet teszi tönkre. Bocsásd meg neki az ellened elkövetett bűneiket, és bocsáss meg magadnak is azért a haragért, amit tápláltál irántuk.
Ezt a gyakorlatot egyébként javaslom mindenkinek minden napra, alvás előtt gondold végig a napodat és bocsásd meg mindenkinek, aki neked rosszat tett, és magadnak is minden rossz cselekedetért, vagy csak a benned dúló harag miatt. Meglátod, egy idő után kisimulnak az érzéseid és könnyebb lesz szeretni másokat.
VI. Ne ölj! – Azt gondolom, ehhez nem kell túl sokat írnom, elég néha bele nézni a híradóba, és látni mit jelent az öldöklés a valóságban. Talán még annyit hozzá tennék, hogy az állatok öldöklése sincs jó hatással az emberre.
VII. Ne paráználkodj! – Szintén a modern kor mellékhatása, hogy nem vagyunk hajlandók megfelelő mennyiségű energiát fektetni a párkapcsolatunkba, és legnagyobb meglepetésünkre egy idő után nem működik. Nagyon fontos, hogy a „párkapcsolatainkat sorosan kell kötni és nem párhuzamosan” (Mesterem idézete).
Amikor már végleg tönkre ment egy kapcsolat, akkor azt zárjuk le, és lépjünk tovább. Így nem bántunk meg senkit, és lehetőséget biztosítunk arra, hogy egy új kapcsolatban tiszta lappal kezdjünk. Gondold csak végig, ha már voltál ilyen helyzetben, hogy mennyit kellett hazudnod. A hazugság hazugságot szül, és ez egy nagy spirál lesz, amiből nincs kiút. Minél többet hazudsz a körülötted lévő embereknek, annál jobban fognak tőled eltávolodni, hisz nem tekinted őket partnernek, és bár lehet, hogy nem fognak neked szólni, hogy tudják, hogy hazudsz, de attól még tudni fogják.
Gyakran előfordul, hogy azért marad együtt két ember, mert gyerekeik vannak, és úgy gondolják a gyerekek miatt kell együtt maradniuk.
A gyerekedet szerencsés lenne felnőttként kezelni, ha így tennél és megbeszélnéd vele a problémáidat lehet, hogy jobb megoldást javasolna kettőtöknek, mint bármelyik pszichológus.
A legjobb megoldás viszont az, ha utolsó vérig dolgoznátok a „javításon”. Korunk egyik rákfenéje, hogy egyszer használatos dolgokkal vesszük körbe magunkat, és amikor már nincs rá szükségünk eldobjuk. NE viselkedjünk így kapcsolatainkban!
Szerencsés bevonni külső segítséget is, ne feledjétek, hogy szinte minden vallási felekezet papja vagy vezetője kapott pszichológiai képzést, és ráadásul az a feladata, hogy segítsen Neked! Segítséget viszont csak annak lehet adni, aki kér, tanulj meg segítséget kérni!!!
VIII. Ne lopj! – Ez egy igen aktuális kérdés ma a magyar társadalomba, elvárás lenne a vezetőink felé, hogy példát mutassanak, de sajnos ez jelenleg nem megvalósítható! Ezért úgy gondolom, hogy a vezetőink szerepét jelenleg inkább a vallási vezetők tudják képviselni, de csak azok, akik nem állnak be a politikai vezetés mögé. Láttam már olyan politikust, aki a választói érdekeit próbálta képviselni, reménykedjünk, hogy egyszer ezt még megéljük. De a változást lentről az egyén szintjéről kell kezdeni. Sajnos az a több mint 40 év kommunizmus, amiben a szüleink és a nagyszüleink éltek beégette a tudatokba, hogy a lopás hozzá tartozik a mindennapokhoz. Szerencsére ez mára az egyszerű polgár számára már nem megoldás, és törekednünk is kell arra, hogy ez így is maradjon.
Keressünk magunknak olyan vezetőket példaképként, akikről biztosan tudjuk, hogy megbízhatunk bennük, az én példaképem Őszentsége a Dalai Láma! 🙏
IX. Ne tanúskodj hamisan felebarátod ellen! – Visszatértünk a hazugságokhoz, miért jó az nekem, ha egy másik emberről hazugságokat állítok?
Pénz, hatalom, mások manipulálása és még sorolhatnám. Ezektől a cselekedetektől ne várjunk boldogságot, mert amikor másnak ártunk, akkor magunknak is ártunk. Nem kell nekünk hamis állításokat tenni másról, ha elhisszük más emberek hamis állításait. Figyeljünk a körülöttünk zajló manipulációkra, és ne higgyünk el minden állítást elsőre, igyekezzünk hiteles forrásokat megnézni, amikor valami érdekel. Minél több forrásból tájékozódunk, annál tisztább lesz a kép, hogy ki mit és miért állít.
X. Ne kívánd felebarátod házát! Ne kívánd felebarátod feleségét, se szolgáját, se szolgálóját, se ökrét, se szamarát, és semmit, ami a felebarátodé! – Szép a szomszéd háza? Irigy vagy? Ezzel ismét magadnak ártasz!
Szükséged van neked akkora házra? Meg tudod fizetni? Ha a válasz nem, akkor minek irigykedni? Építs magadnak akkorát, vagy vegyél magadnak akkorát, amit ki tudsz fizetni, és nem adósodsz el egy életre. Ha nem megy, akkor lakj albérletben, a nyugati emberek nagy többsége albérletben él, nem ezen fog múlni a boldogságod.
A szomszéd felesége szebb, mint a tied? A ti kapcsolatotokba tettél elég energiát? Ha teszel, akkor a te feleséged lesz a legszebb, neked! És már egy lépéssel közelebb vagy a boldogsághoz.
Az ökröt és a szamarat, most cseréljük le egy Audira vagy egy BMW-re. Ha szeretnél egy Audit akkor vedd meg magadnak, olyat, ami belefér a pénztárcádba, ha ez az autó Neked való és ki tudod fizetni a költségeit, akkor jól fogod magad érezni benne, ha nem, akkor csak nyűg lesz a nyakadon.
Minden autó egy használati tárgy, bármilyen szép is. Egy használati tárgy, csak akkor fog Neked hosszú távon örömet szerezni, ha rendben vagy saját magaddal, egyébként három nap múlva elmúlik a varázs, és keresheted a következő tárgyat, amit meg akarsz majd venni. Ne tárgyakat keress!!! Keress közösséget, ahol jól érzed magad, olyan hobbit, ami boldoggá tesz, de főleg olyan munkát, amit szeretsz csinálni.
Ha olyan munkahelyed van, amit nem szeretsz, akkor válts, és keress magadnak olyan szakmát és olyan közösséget, ahol jól érzed magad.
És, ami a legfontosabb, ez már nem tartozik a Tízparancsolat témaköréhez:
Fektess energiát saját magadba, a saját fejlődésedbe! Mindegy, hogy mit csinálsz, csak szeresd és érezd jól magad amikor csinálod. Ha idáig olvastad a cikket, akkor az azt jelenti, hogy változtatni szeretnél az életeden, tedd meg most! Csak csináld!!! És soha ne add fel.
És természetesen szólj, ha segíthetünk! 😊
Társszerző: Fórián Andrea