A kérdés, bár első gondolatra könnyű választ ígér, bonyolultabb – talán inkább megfoghatatlanabb-, mint hinnénk. Vajon közelebb kerülünk a szeretet megismeréséhez, ha a Google-be beütve elolvassuk annak biológiai, evolúciós vagy pszichológiai definícióját?

Közelebb kerülünk-e témához, ha a nagy világvallások által megfogalmazott tételeket vesszük alapul? Vajon egyáltalán meg lehet-e fogalmazni ezt a velünk született ajándékunkat, ami egyidős magával az emberiséggel, és talán az egyetlen erő, ami képes leküzdeni a tér és az idő korlátait? Az igazi szeretetet nehéz szavakba önteni, megismerés és megtapasztalás nélkül pedig szinte lehetetlen.

A meghatározást tovább nehezítik a kulturális különbségek is

Az egyetemes meghatározást tovább bonyolítják a kulturális különbségek. Történelmünk során az egyes társadalmak más-más jelentést társítottak a szeretethez, amit érzékletesen ábrázolnak a különféle nyelvi variációk is. A magyar nyelvben a „szeretet” és a „szerelem” két különböző érzés, az angol viszont már nem igazán tesz különbséget, és gyakorta mindkét kötődést a „love” szóval írja le.

Az ókori görögönél még komplexebb volt a helyzet – ők más szóval illették az isteni, a családi, a baráti, a romantikus és a testi vonatkozású szeretetet. Ahhoz, hogy közelebb kerüljünk az igazi szeretethez, felül kell emelkednünk azon, amit „tudunk” a szeretetről. Le kell ráznunk magunkról a definíciókat és a szeretet természetet kell inkább kutatnunk. De mindez, ahogy írtuk, megtapasztalás nélkül lehetetlen.

Emberi szeretet – csupán evolúciós mechanizmus volna?   

A szeretet egy rendkívül erős, pozitív érzés. Alapvetően emberek felé irányul, de az azonosulás zászlaja alatt szerethetünk egy gondolatiságot, egy vezérelvet, ami az életünket irányítja. Az igazi szeretet nem csak azok felé a személyek felé irányulhat, akiket ismerünk, bár kétségtelen, hogy ez a gyakoribb megnyilvánulása az érzésnek.

A 100%-ban racionális emberek – ha egyáltalán létezik ilyen- úgy gondolják, a szeretet nem egyéb, mint egy kémia reakció, a túlélés belénk kódolt záloga.

Azért gondoskodunk, azért „szeretünk”, mert függünk a másiktól: a kezdetben magatehetetlen gyerekek a szülőktől, később pedig a már megöregedett, elgyöngült szülők a fiatal, életerős gyerekeiktől.

Emlősi hajtóerő volna a szeretet? Egészen biztosan nem – hiszen akkor miért szeretjük például azokat, akik már nincsenek közöttünk? Annak ugyanis semmi társadalmi haszna nincs.

Önzetlen szeretet – mert az igazi szeretet csak önzetlen lehet

És itt értünk el talán a legközelebbi értelmezésig, ami a szeretet jellemzi: a szeretetnek nincs „haszna”, a szeretet önzetlen. Jó esetben nem azért szeretünk, hogy azt visszakapjuk.

Nem a haszonszerzés céljából kötődünk és gondoskodunk – mert akkor az már nem igazi. Az igazi szeretetet sokkal inkább az „adni”, mint a „kapni” jellemzi. Az viszont kétségtelen, hogy csak akkor adhatunk valamiből, ha annak a bizonyos dolognak mi is a birtokában vagyunk – ha eltelít minket.

A gondolatok erejét nem szabad alábecsülni, talán minden ezen a síkon kezdődik. Idővel azzá válunk, olyanná formálódunk, amiről gondolkodunk. Ha a gondolataink szeretettel telik meg, képesek leszünk meríteni ebből a feneketlen kútból és adni másoknak is. Önzetlenül, nem várva semmit cserébe.

 

___________________________________________________________________________________

Így vélekedik erről a roppant érdekes kérdésről Csong An Szunim, az Eredeti Fény Zen Templom apátja:

„Ez az „ismerjük meg magunkat”, egy nagyon nehéz dolog. Hogy lehet ezzel igazából megbirkózni? Hallottuk, hogy a környezet, ami körülöttünk van, az mutatja, hogy mi milyenek vagyunk valójában.

Is. Belső és külső egyaránt. Ha nagyon nehezen megy, el kell menni Görögországba. Ha a Delphoi jósdán látod ugyanezt a feliratot, akkor azt is tudod, hogy több, mint 3000 éve foglalkozik az emberiség ezzel, és nagyon-nagyon rosszak a részeredmények.

Egy ekkora projekt, és ilyen részeredmény, mint most?! Nehéz, nem nehéz: ez a dolgunk. Ha ezt nem tesszük meg, akkor a saját illúzió tengerünkben lebegünk tovább, és a téves nézetek cápái harapdálnak minket. És ez nem jó.

Ehhez mégis vannak szilárd alapok, például helyes cselekedet, helyes gondolkodás…

Vannak szilárd alapok, igen. Mi a helyes?

A szeretet a helyes. A szeretet egy az igazsággal.

Helyes. Mi az igazság?

Az igazság az, ami mindenkinek jó.

Itt megálltunk…megint egy 3000 éves projekt: nem találtak ilyet. Én nagyon szeretném, ha lenne egy ilyen igazság. Ami már kijön a szánkon, és megnyilvánul a világban, az valakinek nem lesz jó. Ez biztos. Mert a duális természet univerzuma az olyan, hogyha van valami, annak az ellentétét mellé rendeli, ez a vonzás törvény.

De mi a szeretet?

Az egy érzés.

Csak? És egy?

Egy bonyolult, komplex érzés.

Az néha komplex, igen. Nem lehet meghatározni. Ne keverjük össze az igazságot és szeretetet, ha lehet. Nagyon rossz eredményeket szült eddig.

Külön le kellett állítani ilyen mágia-üzemet, ahol az igazság és a szeretet egyszerre égetett. Ez nem jó. Válasszuk külön, ha lehetséges – és akkor a szeretet sokkal könnyebben működik, sokkal könnyebben fellélegzel. Mert a szeretetben van valami, ami teljesen feltétel nélküli. Ami az együttérzés alapja. Azt nem lehet szavakba fogni.

A szeretetet definiálni vagy bármiféle intellektus mögé tenni szerintem nem nagyon lehet hitelesen. Tapasztaljuk meg a saját javunkra és kárunkra, hogy mit jelent az, hogy mást szeretni, más embert elfogadni. Mit jelent az, hogy együttérezni egy lénnyel? Ez a tapasztalati alapú tanulás, sokkal inkább, mint az intellektuális tanulás. A szeretetet nem lehet pusztán intellektuális úton megtanulni vagy elsajátítani.

Ezt tapasztalni kell. Mi az, amikor valaki kinyitja a szívcsakrádat 360 fokban, és lángol – és valamikor ugyanez az ember beleveri a jégmezőbe úgy, ahogy van – az milyen?

Tapasztaljuk meg a szeretetet, és helyesen szeressük egymást. Mert abból további szeretet születhet, és boldogság és együttérzés. Ezek a gyönyörű minőségek a zenben, mint primer tanítás, nem szerepelnek. Miért nem beszélünk mi ilyenekről? Egyszerűen azért nem, mert az úton tornyosuló akadályokat kellene először elhárítani, és utána beszélni az eredményekről.

Nem tudunk addig gyümölcs-oldalról beszélni, amíg gyomos a kert, és nem vetettünk el semmit tiszta földbe. Amíg nem nőttek ki a gyümölcsöt hozó fák – és akkor van gyümölcs, amikor az megérik. Amikor megtermeltük.

Az akadályokat kéne elhárítani, azt a kőkemény én-falat, ami az önvédelmünk következménye, valahol meglátni, és egy aprócska ajtót nyitni rajta, amin esetleg ki-be közlekedhetünk. És másoknak is kinyitjuk. Ahol eggyé tudunk válni a világgal, egy kapcsolatban.

A szeretet szerencsére tapasztalható, de nem megmagyarázható. Tapasztaljuk minél többet!”

A közösség ereje

Ma már az emberek nagy többsége nem hisz a közösség erejében, vagy egyszerűen csak nem érünk rá más embertársainkkal foglalkozni. Pedig nagyszüleink még ismerték a kaláka fogalmát, és sokan így építették a...

Van-e helye a protestáns istenhitnek a 21. század materiális világában?

A 21. század világát az anyagi javak és a technológiai fejlődés uralja, amely jelentős hatással van az emberek életére, gondolkodására és értékrendjére. A modern kor kihívásai között szerepel a vallási hagyományok és a spirituális értékek helyének újraértelmezése. A...

„Sűrű sötét van mindenfelé…”

Sötétségben kelünk és sötétségben fekszünk. A köztes időszakban a Nap egyre gyérülő fényével néz le ránk. Bár a harcok nem kerültek közelebb hozzánk, a háború ocsmány valósága és következménye már nem, hogy csak az ajtón kopogtat, de velünk sétál a sötét szobákban....

A testi vágyaink tudatos irányítása minőségi javulást hozhat az életünkben

Bár a szexuális forradalmon már több évtizede túl vagyunk, mégis, ha a szex, a szexuális vágy megélése kerül terítékre, sokan még mindig frusztrációval, gátlásokkal terhelve gondolnak a témára, mások épp ellenkezőleg, túlzott vélt vagy valós magabiztosságukban a téma...

Lehet, hogy kiválasztott vagy?

Már az első század végén voltak olyan teológiai viták, amelyek Isten és az ember viszonyát próbálták megfejteni. A felvilágosodás mutatott rá először a deista eszmében, hogy ugyan létezhet Isten, vagy egy felsőbb erő, hatalom, aki/ami megalkotta az egész univerzumot...

Szabadság és szabad akarat

A filozófia egyik legrégebben vitatott témái közé tartozik a szabad akarat kérdése. Létezik-e egyáltalán ilyen, mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai, esetleg egy felsőbb erő által kijelölt ösvényen lépegetünk végig mindannyian, egy előre megírt forgatókönyv szerint?...

Hogyan éljünk túl egy érzelmi csalódást?

A csalódás negatív érzelmi állapot, amely általában az elvárásaink és az azzal ellentétben álló valóság összeütközése miatt alakul ki bennünk. Ha csalódunk, tulajdonképpen a valakihez/valamihez fűződő reményeink lesznek egycsapásra semmivé. A szóban forgó érzelmi...

Tudjátok-e, mi a lélek feladata?

A lélek, mint kifejezés, nagyon sokrétű, komplex fogalom, amelynek megközelítése többek között vallási-, filozófiai-, kultúrtörténeti szempontból is elképzelhető. A lelket gyakran a test kézzel nem fogható, testetlen lényegének tartják, egyes esetben a szellem...

Kitartás – az egyik legfényesebben ragyogó emberi érték

Búvóhely. A legtöbb embernek van ilyen. Ahova a nehéz óráiban menekül, amitől/akitől erőt remél és kap is. Ez a menedék lehet kézzel megfogható dolog, de éppúgy formát ölthet egy szép történetben. Én az utóbbival tudok a leginkább azonosulni. Szerencsés vagyok, mert...

Így élünk mi református magyarként Érmelléken

Tisztelt olvasó! Újraközölt írást olvasol épp. A cikket a Sárospataki Füzetek szerkesztőségének felkérésére írtam a "Körkérdés - Határtalanul magyar" rovatba, és a Trianon 100 című 2020/2 számában jelent meg. Amiért aktuálisnak éreztem az együttérzés weboldalon is...

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – profitálhatunk-e a negatív érzésekből?

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – mintha a modern ember mindennapjait írtuk volna le néhány negatív csengésű szóval. Bár kétségtelen, hogy ezek a kifejezések a lelki szemeink előtt csupa kellemetlen megélt múltbéli szituációt idéznek meg, nem kerülhetjük meg a...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás