Már az első század végén voltak olyan teológiai viták, amelyek Isten és az ember viszonyát próbálták megfejteni.

A felvilágosodás mutatott rá először a deista eszmében, hogy ugyan létezhet Isten, vagy egy felsőbb erő, hatalom, aki/ami megalkotta az egész univerzumot benne a világunkkal, de csak ennyit tett.

Lex naturae, a természet törvénye igazgat mindent, Isten nem avatkozik be az események folyásába, hisz a szabad akarattal rendelkező ember, aki képes gondolkodni és cselekedni, majd eldönti, miképp reagáljon a különböző helyzetekre.

Az ember a kiválasztott, hogy a teremtett világot „karban tartsa”.

Bár a Bibliai fordítás uralkodást és annak szinonimáit is használja, ez most a 21. század elején, amikorra már tényszerűvé vált, hogy milliószorosan visszaélt az ember ezekkel a jussokkal, inkább nem használnám.

A kiválasztás – héberül: báhar – azért fontos, mert ha ezt nem értjük pontosan mit jelent, akkor nem értünk Istennek az emberre vonatkozó szándékából semmit, és megrekedünk egy olyan szinten, ahonnan nézve az egész – maximum és jó eséllyel – tanmese, egy feltételezett Teremtővel.

 

Miért választotta volna Isten az embert, ezen belül pedig Izrael népét?

 

Tovább lépve a Biblia szó szerinti értelmezésén, és tudván, hogy a Teremtéstörténetnek elsődlegesen teológiai üzenete van, és nem kíván sem tudományos, sem szocióligai, sem csillagászati értekezés lenni, akkor tisztában vagyunk azzal, hogy nem úgy zajlott a világunk teremtése, és nem olyan formában, ahogy a történetíró leírja. Viszont így tudta legjobban megfogalmazni azt az üzenetet, amely a Teremtőtől ihletett.

Jóllehet, – egy olyan embernek, akitől önmagában távol áll a Biblia meg pláne! – nehéz egyszerre történeti, történelmi forrásként, és Isten kijelentéseként tekinteni a Szentírásra.

 

Igazából bármelyik népet választhatta volna Isten, hisz az ókorban, amikor elkezdődik az ószövetségi történet, pontosabban, amikortól vannak írásos bizonyítékok, sokkal fejlettebb, modernebb, amolyan városi népek is laktak azon a vidéken.

Mégis egy olyan szedett-vetett (értsd jól!) népet választott ki magának, akik nomád életet éltek, és erőszakkal foglaltak maguknak helyet a „termékeny félhold” térségében, vagy már korábban beszivárogtak és letelepedtek (innen a kettős teremtéstörténet a Bibliában).

A nép vándorló és nomád része folyamatosan konfliktusba került más népekkel, és folyamatosan a Teremtőnek kellett őket a „pácból” kihúzni, majd hosszas fogadkozás után, újra régi hibájukat (bűneiket, „paráznaságaikat”) elkövetve, könyörögtek a szabadításért, – mert önerőből csak hibát (bűnt) elkövetni képes az ember – így ismét Istennek kellett közbeavatkozni.

És ez, mint egy perpetuum mobile működött…működik.

Ha szemünk van, akkor ebben felismerjük a mai világunkat is, azzal a különbséggel, hogy nem a Teremtő Istenhez kiáltunk végső elkeseredésünkben, hanem azóta alkottunk magunknak „kényelmesebb isteneket”, akiktől várjuk a közbeavatkozást: coachokat, életvezetési tanácsadókat, herezisek tanítóit, pénzt, hatalmat, politikusokat stb. stb.

 

A kiválasztás hite végig jelen van az Ószövetségben, bár az ószövetségi ember annyiban tévedett, hogy elégnek tartotta a test szerinti kiválasztott néphez való tartozást. Ez már akkor sem volt elég!

Visszatérve, sokkal fontosabb, és erőteljesebb üzenete az Ószövetségnek, hogy még ebből a szedett-vedett (értsd jól!) népből is folyamatosan kiválasztott egyéneket a Teremtő, és ezeket különféle, konkrét feladatokkal bízta meg. Biztosan ismerős Ábrahám, Mózes, Józsué, Sámuel, Saul, Salamon, Dávid, vagy, hogy a nőket se hagyjuk ki a sorból, Eszter vagy Debóra neve.

 

Honnan tudhatod, hogy kiválasztott vagy?

 

A kiválasztásnak – igazából nevezhetjük most már elhívásnak is – a fokmérője mindig a szolgálatra való hajlandóság, ebben nyeri el értelmét és érdemét.

Amiről viszont nem szabad elfeledkezünk: a kiválasztás egy ige, cselekvés, aktus, nem ideológia, nem képzelgés, nem imagináció, komoly erkölcsi minőséget is feltételez. 

És azt, hogy képes vagy rá, még, ha te nem is feltételezed ezt magadról!

Péter apostol ezt tanácsolja: „Annakokáért, atyámfiai, igyekezzetek inkább a ti elhívatástokat és kiválasztatásotokat erőssé tenni; mert ha ezeket cselekszitek, nem ütköztök meg soha.” (2Pt. 1,10)

 Hajmeresztő, igaz?

 

Megteszem-e azt, amit Isten kér tőlem, úgy, ahogy kéri, vagy nemet mondok, mert utóbbit is megtehetem. Jónás is nemet mondott, meg is bánta.

 

Nem minden esetben kell nagy dolgokra gondolni!

 

Cserébe viszont képzeljük el a 21. század emberét, önmagunkat, hogy nekünk valaki megmondja mit csináljunk?

 

  • Hogy nekünk valaki megmondja, hogyan éljünk?
  • Hogy nekünk valaki megmondja, milyen erkölcsi keretek között létezzünk?
  • Hogy nekünk valaki megmondja, kit és milyen mértékben szeressünk?
  • Hogy nekünk valaki megmondja, meg merje mondani, hogy következményei lesznek a tetteinknek?
  • Hogy nekünk valaki megmondja, hogy szolgáljuk a másik embert?
  • Hogy nekünk valaki megmondja, hálálkodjak minden szarért (bocs)?
  • Hogy nekünk valaki megmondja, ne legyünk haragtartók és bosszúállók?

 

Még anyámnak, apámnak, barátomnak, barátnőmnek, főnökömnek se!! Nemhogy Istennek!

 

A kérdést még folytathatnánk, viszont az alapokat tekintve sehol nem vagyunk előrébb, mint az Ószövetség népe. Lehet, hogy technológiailag iszonyat módon fejlődtünk, most már vannak olyan szavaink, amelyekkel le tudjuk írni a világ tudományos működését, ugyanakkor még mindig van rengeteg miért, amire nincs válasz.

 

A világ teremtésének teológiai megfogalmazása zanzásítva az, hogy Isten a világot benne az emberrel és mindennel végtelen szeretetéből alkotta, ráadásul creatio ex nihilo, azaz semmiből teremtette.

Ezt önmagában megérteni, pusztán az eszünkkel nem tudjuk, maximum vitatkozni vele, de így vagyunk még jó pár dologgal:

  • értjük-e teljességgel, mi a Semmi fogalma?
  • értjük-e teljességgel, miért viselkedik a fény egyszerre hullámként és részecskeként?
  • értjük-e, eltudjuk-e képzelni mekkora távolság 100 000 fényév?
  • értjük-e teljességgel miért álmodunk?
  • értjük-e milyen lehet a végtelen szeretet és kegyelem?

 

Egy olyan mindennel terhelt világban, mint a mostani már nem is tudunk hajlandóságot mutatni arra, hogy megértsük mit akar tőlünk a Teremtő: miért választott ki, miért létezünk?

 

Nincs rá idő, a többi „kényelmes isten” felemészti minden percünket, azt a percet, amit voltaképp ajándékba kaptunk, azért, hogy az elmúlt dolgok időszámítása alapján és az eljövendőben való pozitív reménységgel tudjuk megélni a mai napot!

De Jézus fogalmazta ezt meg legfrappánsabban és leghumorosabban: „Ne aggodalmaskodjatok tehát a holnap felől; mert a holnap majd aggodalmaskodik a maga dolgai felől. Elég minden napnak a maga baja.” (Mt. 6,34)

A közösség ereje

Ma már az emberek nagy többsége nem hisz a közösség erejében, vagy egyszerűen csak nem érünk rá más embertársainkkal foglalkozni. Pedig nagyszüleink még ismerték a kaláka fogalmát, és sokan így építették a...

Van-e helye a protestáns istenhitnek a 21. század materiális világában?

A 21. század világát az anyagi javak és a technológiai fejlődés uralja, amely jelentős hatással van az emberek életére, gondolkodására és értékrendjére. A modern kor kihívásai között szerepel a vallási hagyományok és a spirituális értékek helyének újraértelmezése. A...

„Sűrű sötét van mindenfelé…”

Sötétségben kelünk és sötétségben fekszünk. A köztes időszakban a Nap egyre gyérülő fényével néz le ránk. Bár a harcok nem kerültek közelebb hozzánk, a háború ocsmány valósága és következménye már nem, hogy csak az ajtón kopogtat, de velünk sétál a sötét szobákban....

A testi vágyaink tudatos irányítása minőségi javulást hozhat az életünkben

Bár a szexuális forradalmon már több évtizede túl vagyunk, mégis, ha a szex, a szexuális vágy megélése kerül terítékre, sokan még mindig frusztrációval, gátlásokkal terhelve gondolnak a témára, mások épp ellenkezőleg, túlzott vélt vagy valós magabiztosságukban a téma...

Szabadság és szabad akarat

A filozófia egyik legrégebben vitatott témái közé tartozik a szabad akarat kérdése. Létezik-e egyáltalán ilyen, mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai, esetleg egy felsőbb erő által kijelölt ösvényen lépegetünk végig mindannyian, egy előre megírt forgatókönyv szerint?...

Hogyan éljünk túl egy érzelmi csalódást?

A csalódás negatív érzelmi állapot, amely általában az elvárásaink és az azzal ellentétben álló valóság összeütközése miatt alakul ki bennünk. Ha csalódunk, tulajdonképpen a valakihez/valamihez fűződő reményeink lesznek egycsapásra semmivé. A szóban forgó érzelmi...

Tudjátok-e, mi a lélek feladata?

A lélek, mint kifejezés, nagyon sokrétű, komplex fogalom, amelynek megközelítése többek között vallási-, filozófiai-, kultúrtörténeti szempontból is elképzelhető. A lelket gyakran a test kézzel nem fogható, testetlen lényegének tartják, egyes esetben a szellem...

Kitartás – az egyik legfényesebben ragyogó emberi érték

Búvóhely. A legtöbb embernek van ilyen. Ahova a nehéz óráiban menekül, amitől/akitől erőt remél és kap is. Ez a menedék lehet kézzel megfogható dolog, de éppúgy formát ölthet egy szép történetben. Én az utóbbival tudok a leginkább azonosulni. Szerencsés vagyok, mert...

Így élünk mi református magyarként Érmelléken

Tisztelt olvasó! Újraközölt írást olvasol épp. A cikket a Sárospataki Füzetek szerkesztőségének felkérésére írtam a "Körkérdés - Határtalanul magyar" rovatba, és a Trianon 100 című 2020/2 számában jelent meg. Amiért aktuálisnak éreztem az együttérzés weboldalon is...

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – profitálhatunk-e a negatív érzésekből?

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – mintha a modern ember mindennapjait írtuk volna le néhány negatív csengésű szóval. Bár kétségtelen, hogy ezek a kifejezések a lelki szemeink előtt csupa kellemetlen megélt múltbéli szituációt idéznek meg, nem kerülhetjük meg a...

Poszttraumás stressz szindróma – hallgatásba burkolódzó áldozatok

A poszttraumás stressz szindróma egy komoly szorongásos zavar. Roppant beszédes maga az elnevezése is: nagy megrázkódtatás, traumatikus esemény után számíthatunk a kialakulására. Nem véletlen, hogy korábban elsősorban azoknál a katonáknál diagnosztizáltak rendre a...

Mi a bátorság?

A bátorság az nem valamilyen nagyon komoly, macsó akciófilmre vezethető vissza, hanem arra, hogy mersz látni. Mersz szembeülni a karmáddal, és a látás általi megszabadulást el tudod viselni. Mert ez illúzióvesztéssel, önképváltással jár. Meg kell élni egy csomó...

Tízparancsolat mai szemmel

Mivel ennek az egész kezdeményezésnek az a lényege, hogy segítsen a ma emberének kapaszkodókat találni a minden napi erkölcsi és etikai dilemmák között, úgy döntöttem végig gondolom írásban, hogy az őseink által megírt Tízparancsolatot boncolgassuk kicsit. Bizonyára...

Mi az igazi szeretet?

A kérdés, bár első gondolatra könnyű választ ígér, bonyolultabb – talán inkább megfoghatatlanabb-, mint hinnénk. Vajon közelebb kerülünk a szeretet megismeréséhez, ha a Google-be beütve elolvassuk annak biológiai, evolúciós vagy pszichológiai definícióját? Közelebb...

Csapatmunka, de hogyan?

Az együttműködést a legegyszerűbb úgy elképzelni, mint egy folyamatot, amelyben a résztvevők egymást segítve mennek előre egy kitűzött cél felé. A csapat létszáma nem mérvadó – ez lehet akár két fő vagy több ezer lelket számláló gyülekezet is. Az életünk számos...

Az öröm forrása

A szenvedés során természetes, hogy keresni akarom az okát, hogy az honnan ered, mi okozza a szenvedést, de valahogy az örömnél kevésbé akarjuk keresni, addig, amíg tart az az állapot, hogy örülök. De mi van akkor, amikor ez megszűnik? Akkor vissza kell kapcsolni!...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás