(Jelen írás a lap alján található videó átirata, a videót Cser Zoltán, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanítója engedélyével használjuk.)

Kedves Érző Lények!

Nem tudom, hallottátok-e már azt a kifejezést, hogy depresszió?

Mit is jelenthet?

Nyilván ez egy olyan kifejezés, ami, nos szinte minden negyedik szavunk ez: „Olyan depis vagyok!” Még becézzük is a depressziónak a kifejezését. Egy univerzális kifejezés, fogalom lett, hasonló módon, mint a stressz. Univerzális fogalom még a probléma, a konfliktus. Érdekes. Szinte most már minden nyelv használja, még Ázsiában is lehet találkozni ezzel a 4 szuperkifejezéssel: konfliktus, probléma, depresszió és stressz. Szinte össze se tudtam szedni ezt a négyet, de most sikerült. Nézzük meg a depressziót, mit tudunk erről.

 

Mi az a melankólia?

 

Mielőtt fogalomról lenne szó, hogy mit is jelent a depresszió, érdemes megnézni, hogy azt, amit takar, vajon régen, hogy nevezték. A régi időkből, a görög időkből, tudjuk, hogy ezt a lelkiállapotot, amit ma depressziónak nevezünk, ezt akkor melankóliának nevezték. Különféle embereket hajlamosnak is tekintettek a melankóliára.

Mit jelent a melankólia szó?

Ez még különösen számomra is hátbavágó volt. A „mela” az feketét jelent, a „kóli” pedig azt jelenti, hogy epe. Tehát a melankólia állapota a fekete epe állapota. Tehát, ha valaki Ájurvédát tanult, vagy tibeti gyógyászatot, akkor mindjárt eszébe juthat, hogy milyen érdekes, a „pitta” állapot az epe. A savasodás állapota a pitta, ami a tibeti gyógyászatban az epe szót jelenti. A „csipa”, ami nyilván nem a szemünkben lévő dolgot jelenti tibetiül, hanem az epét. Ennek a fekete állapota, nos, ez nagyon-nagyon érdekes.

Az epéről, erről a savas, haraggal teli dolog jut eszünkbe, és mondjuk is magyarul, hogy „olyan epés” az ember. De valahol ez a picit gunyoros, ítélkező hozzáállást is jelenti. Ennek a fekete állapotát hívták melankóliának, azaz mai néven depressziónak.

A melankólia eredete a görög orvostudósok szerint

Most nem akarok ilyen nevekkel senkit terhelni…

Galénosz vagy Hippokratész…nem bírom ki, tehát terhelek mindenkit a nevekkel. Ők azt mondták, hogy a nedvek, ami érdekes, hogy „humor” a nedv (ha valaki humoros, akkor nedves ember).

Tehát valóban azt mondják, hogy humoros, tehát humor…amikor a nedvekben ez a négy nedv, de beszélhetünk arról, hogy három nedv, ha az Ájurvédát nézzük, ezek a mérgek, ha nincsenek összhangban, akkor fekete epe lesz, melankólia lesz.

Ez a humor tana vagy nedvek tana, ez egészen Freudig tartotta magát. Egészen odáig. Még Freud is egyébként melankóliát használt inkább, holott akkor már beágyazott volt a depresszió kifejezés. Még az ő számára is, valahogy ezzel kapcsolódott, ezzel a tényezővel, hogy olyan, mintha a lelki nedveink lennének, és ezek a nedvek, hogy ha nincsenek egyensúlyba, akkor irány a depresszió.

Kifejezetten a filozófusokat sújtó állapotnak tartották. A görög időkben a melankólia férfi-típusú betegség volt. Kifejezetten a filozófusokat támadta, a gondolkodó embereket. Tényleg, ha már betegségről van szó, kiket is támad meg, ez egy fontos dolog.
A filozófusoknak volt a problémája a depresszió.

Ez egyébként érdekes – most már kezdünk róla többet tudni. Maradjunk a melankólia, fekete epe problémánál. Az egyik dolog az, hogy a fekete epe, az nyilvánvalóan mondhatjuk azt, hogy az epés ember, ítélkező ember – tehát valóban kapcsolódik a gondolkodásmódhoz. Azt lehet látni, hogy a melankóliát már a görög időkben is tudták, hogy létezik. Ez már akkor is egy létező dolog volt, nem egy újkeletű dolog a depresszió egyáltalán. Viszont azt lehetett látni, hogy azoknak az embereknek a jellemzője, akik túlgondolkodják a dolgokat.

Ilyen értelemben valóban az epének a problémája, hiszen az ítélkezés szerve az epe. Túlgondolkodásnak, túlítélkezésnek lehet a következménye az, hogy az ember egy depresszióba zuhan. Már az is egy érdekes dolog, hogy mi ez: belezuhanni valamibe, és ez egy mély állapot.

Górcső alatt a női lélek

Különös dolog, de a későbbi időkben, a melankólia szó az átment a női lelki problémáknak a területére.

Egyébként, ha nem tévedek, az 1560-as években jelenik meg az az orvosi munka, ahol először ezt a depressziót használja.

Milyen értelemben?

A depressziónak a jelentése, „elnyomni, elfojtani”. Ez egy újabb érdekes réteg. Tulajdonképpen innentől kezdve egy olyanfajta lelki tünetet írnak le, amelynek a hátterében valaminek az elnyomása, elfojtása található. Olyan értelemben, hogy valamit erőszakkal lenyomnak valamit – ilyen szemszögből használták ezt a kifejezést.

Érdekes, hogy van egy időszak, az 1800-as években, amikor nagyon populárissá válik újra ez a nedv-tan, és ott van egy jelentésmódosulás, a melankólia kikerül a depressziónak a világából (szerintem örülhet neki…ha már egy kicsit humorizálni, „nedvesíteni” akarunk), és átkerült oda, hogy a melankólikus lények azok a hölgyek. Tehát átkerült egy olyan fogalomtársításnak a világába, ahol a hölgyek lelkiállapotával kötötték össze a melankóliát, és, hopp, kiesik és bekerül a depresszió.

A depresszió bekerül a mentális betegségek közé

Századunkban, amikor a pszichoanalízis elindul, két nagy tényező: Freud és Jung, de beszélhetünk mi nagyon sok olyan pszichológusról, vagy kutatóról, aki egyszerűen köz-szóvá teszi a depressziót.
Tulajdonképpen ma, a depressziót, (ennek vannak különféle megnevezései, MDD stb.) betegségnek tartják. Azt mondják, hogy ez egy mentális betegség.

Miért fontos az, hogy a depressziót mentális betegségnek tartják?

 

A depresszió tünetei és definiálása

 

A definíciója az, hogyha két hétig a lehangoltság tünetei valakin fennállnak, akkor gyanítható, hogy ő egy mentális betegségben szenved.
Miért fontos ez? Nos, azért, mert egy betegséggel teljesen máshogyan foglalkozunk, mint egy lelki hullámzással. Ha például azt mondjuk, a pubertás idején vannak olyan fellángolások, ami teljesen természetes – a természetes lelki életnek a fent-lentjeihez kapcsolódik – de betegség, az már ugye azt jelenti, hogy gyógykezelésre szorul.

Nekem is egy különös tényező, hogy a definíciója a depressziónak az, hogy egy két hétnél hosszabban tartó olyan tünetegyüttes, amely kezelésre szorul.

A depresszió jelei – hogyan ismerjük fel a környezetünkben, ha valakit depresszió sújt?

A depressziót nem egyszerű felismerni, még a közvetlen környezetünkben sem. Sokan úgy gondolják, a depressziós ember állandóan szomorú, lehangolt – s míg az érintett személy valóban így érzi belül magát, nem feltétlenül mutatja is meg ezt az állapotot a külvilágnak.

Komoly gyanakvásra adhat okot, ha azt tapasztaljuk, az illető – látszólag indokolatlanul- elvesztett az önbizalmát, nem talál már örömet a korábban kedvelt tevékenységekben, sötéten látja a jövőt. Az alvászavar és a testsúlyváltozás (ezekről részletesen majd később) szintén utalhatnak depresszív állapotra.

Szülés utáni depresszió – gyakoribb, mint gondolnánk

 

A gyermekáldás valóban az élet egyik legnagyobb csodája – talán éppen ezért nagyon sokáig valóságos szégyen volt az anyákat sújtó, akár krónikus szinteket is elérő depresszív állapotról nyíltan beszélni. Manapság már szerencsére a szülés utáni depresszió nem számít tabutémának.

Számtalan hölgyet érint a probléma, amelynek hátterében nemcsak hormonális, de szociális és pszichológiai tényezők is egyaránt állhatnak. Az újdonsült anyát nyomaszthatják komoly anyagi gondok, illetve a saját kompetenciájába vetett hit megkérdőjelezése is, amely vezethet szülés utáni depresszióhoz, de a támogató család hiánya is belesodorhatja őt ebbe az állapotba.

A súlyos depresszió tünetei

 

A súlyos depresszió tünetei a kognitív képességek elvesztésében is megmutatkozhatnak. A teljesen energiáját vesztett személy már a legegyszerűbb hétköznapi tevékenységekkel sem tud megbirkózni, képtelen döntést hozni, nem tud koncentrálni. Egyre többet foglalkoztatja a halál kérdése, akár az öngyilkosság gondolata is megfogalmazódhat benne. Ez eleinte csak szavak képében ölt formát („de jó volna örökké aludni stb.), ám a későbbiekben, ha nem érkezik segítség, sajnos tettlegességig is fajulhat, és végzetes következményekkel is járhat.

 

A depresszió kezelése – két úton is elindulhatunk

 

Nyilvánvaló, hogy ma a depressziónak a kezelése két ágra szakadt. Az egyik az az, hogy mentálisan kezeljük (lelki típusú). Pszichológiai szempontból kezelés, pszichiátria kezelés, vagy a másik a gyógyszeres kezelés. Ez azzal indokolt, ez a tényező, tehát a depresszió gyógyszeres kezelése, hogy ez egy betegség – egy betegség, ami kezelendő, amit kezelnünk kell.
Érdekes dolog egyébként, hogy amikor a nedv-megfontolásból figyelték a depressziót, akkor volt egy, talán 1700-as munka szólt erről, hogy ha valaki melankóliában szenved, vagy inkább nevezzük depressziónak, akkor nagyon fontos a kiegyensúlyozott étrend. Volt egy ilyenfajta megközelítés: a kiegyensúlyozott étrend nagyon lényeges, ha valaki melankóliába zuhan. Tehát nagyon lényeges, hogy ez egy olyan állapot, amelyből nem tud egyedül kijönni, ezért is lehet betegségnek nevezni – viszont kezelhető, önmaga is kezelheti.

A megfelelő étrend kialakítása

 

Nagyon fontos tehát a kiegyensúlyozott étrend. Mindjárt egy kulcsot kaptunk, hogyha depressziósak vagyunk, érdemes megnézni, hogyan táplálkozunk. Az mennyire kiegyensúlyozott, mik vannak benne.

Hogyan eszünk például?

Általában ugyanis a depressziós ember az keserűen eszik, sőt, keserű ízt is tud tapasztalni.

A kielégítő alvásmennyiség meghatározása

Második pont: megfelelő mennyiségű alvás. A depressziónál egy fontos tényező, hogyan alszunk. Valóban, a depressziónál nagyon fontos, hogy étkezés szempontjából, ma is azt mondják, hogy tünetegyüttese az, hogy az evés eltolódik valamerre.

Szélsőséges túlétkezés lesz – azt mondják, hogy depresszió okozhat elhízást-, vagy a másik oldalon a kóros lesoványodást – mert alultápláltság indul el. Mindenképpen érdekes dolog, hogy egy lelki tünetegyüttesről beszélünk, és közben a táplálkozásnál egy kibillentséget okoz. Ez egy nagyon fontos tényező. Kibillentség, tehát elvesztjük az egyensúlyt.
Alvásnál mi történik? Mind a kettő ott is: vagy alvásproblémákat okoz (insomnia), vagy pedig túlalvást okoz – az illető nem tud felkelni.

Életcélok nélkül minden értelmét veszti

Aztán ottvannak az életcélok. Nyilván ez már fiziológiailag is érzékelhető, hogy a depressziónál van egy étkezési kibillentség. De mi is az az étkezés? Az étkezés az a táplálás, hogyan táplálom magam, másrészt kapcsolódás a világgal. Azt lehet látni, hogy egy öntáplálási probléma van, nyilván azért, mert a depresszióban az önkép torzul el teljes mértékben.

Emiatt a dolog miatt, hogy eltorzul, nincs motiváció. Emiatt vagy az történik, hogy kóros aggódás és alvászavarok lesznek, az illető nem tud aludni; vagy értelmetlennek látja az életet, és akkor meg túlzott alvás lesz.
Ide sorolható tehát az életcéloknak a problémája.

A depresszió egy olyan mentális tünet, amelyben az illető egyszerűen nem lát semmilyen életcélt. Tulajdonképpen egy vegetálós állapotban van, és azt mondják, hogy ez a vegetálós állapot, ez lelassult tevékenységekhez vezet. Egy depresszív betegnél lehet látni, hogy nagyon lelassult, mert nincs értelme sietni. Hova siessen?
Sokszor ez egy blokkolt viselkedési minta, tehát nem is nagyon tud megmozdulni az illető. Azt érzi, hogy ez a fajta lelki keserűség, bekeseredettség őt blokkolja. Ha már itt tartunk, hogy keserű…érdekes, hogy saját tapasztalatom is volt egy kórosabb depresszív időszakról.

Nekem a gyakorlás robbantotta be ezt az időszakot: minden keserű ízű volt. Engem ez gondolkodtatott el, hogy valóban a magyar kifejezés is, hogy „sótlan élet”, tehát, hogy nem látom a célját a dolgoknak, tehát ez a bekeseredett állapot…ez egy olyan tünetegyüttes, amit nem véletlenül neveztek így, mert valóban, nemcsak lelki keserűségként tud megjelenni, hanem ízekben sem tapasztal az illető ízeket. Keserűnek, ugyanolyannak tapasztalja az ételeket.

Rossz értelemben vett üresség

A keserű íz a szívhez kapcsolódik. Érdekes módon, a tudatunknak vagy a lelki életünknek a forrásenergiájához kapcsolódik a keserűség.

Tulajdonképpen a keserűség azt jelenti, hogy az illetőnek a szíve rossz értelemben üres. A buddhista tanítások szerint a szívünknek jó értelemben kéne üresnek lenni, amit mutat az a tény is, hogy a szívben nincsenek érzékelők. Nem érezzük. Amikor fáj a szívünk, nem a szívünk fáj, hanem a szív körüli területek fájnak. Tehát valóban a szív az ürességnek a szerve, csak a depressziónál ez egy rossz értelemben vett üresség-állapot. Bekeseredés-állapot. Az is nagyon érdekes, hogy a bekeseredés-állapotot keserű ízzel szokták gyógyítani.

 

A depresszió leküzdése: gyógyulás keserű ételekkel és italokkal?

 

Megint egy újabb tényező a depresszió kapcsán, hogy ha látjuk az élelmezés szempontjából ez a kibillentséget, akkor megpróbálni rendezni az étkezésünket. Látjuk az alvászavart: megpróbálni rendezni, kialudni a dolgokat – és nyilván, motivációt valahogy felkelteni, mert ez a kiüresedett, bekeseredett állapotnak a függvénye. De nagyon jól tudunk hatni a depresszióra keserű ízekkel: keserű teával, keserű csokival. Most nyilván mindenki azt mondja, hogy a sör ott szerepelhet az itallapunkon – és valóban, a keserű folyadékok, mint például a tea, illetve a keserű fűszerek, ezek segítenek abban, hogy ki tudjunk jönni a depresszióból.

Az a látásmód, ami az üresség, ez a bekeseredett állapot, az azt eredményezi, hogy az illető mindent azonosnak lát. A szívnek az állapota az azonosság, bölcsesség. A probléma viszont az, hogy mindent sötétben látunk, ugyanolyannak látunk.

Mi erre a megoldás?

Erre a megoldás az, hogy elkezdjük tudatosan látni a különbségeket. Ahhoz, hogy az életcélunk újra fölkeljen, és ki tudjunk jönni ebből a gödörből, a depresszióból, ebből az elfojtott, lenyomott állapotból, nagyon fontos, hogy lássuk a különbségéket – hogy mi az ég, mi a föld.

Ez annyira így van, hogy vannak olyan klinikák Angliában – buddhista ihletettségűek ezek egyébként. A klinika kísérletileg vezette be a Szatipatthána, az Éberség gyakorlatait, amit nyilván nem egy magas fokon végeztetnek, hanem alapfokon – hogy például tudjon különbséget tenni a páciens a légzés érzete és egy gondolat között. Tudjon különbséget tenni a légzés érzete, és például aközött, hogy fáj a térde. Megfigyelni, hogy milyen az, amikor fáj. Megfigyelni, hogy milyen a légzés. Időzni benne, és váltogatni.

Elképesztő érdekes. Ez a köldökközponthoz tartozik egyébként ez a fajta működés, a megkülönböztetésnek a bölcsessége. Ha ezt helyre rakjuk, elfogja engedni a szívet.
Ugyanis a depresszió egy olyan tünetegyüttes, amikor az ítélkezésünk, ami a fekete epe, beindul, harag van a hátterében, ez túl erőssé válik lenn a köldökünknél és berántja a szívet. Ezáltal a szív megkeseredik, keserűség állapotába kerül. Rossz értelemben vett üresség állapotot fog tapasztalni mindenben. Az egész világot egy nagy-nagy ürességnek fogja látni – nagy-nagy értelmetlenségnek fogja látni.

A számok sajnos nem hazudnak: az öngyilkosságok mögött sokszor depresszió áll
Statisztika, hogy az öngyilkosságot elkövetett embereknek a – most nem mondok konkrét számot-, körülbelül 10% alatt van, konkrét depresszió, de úgy a 40-50%-a, ami a háttértörténetben a depresszió található meg. Önpusztító hajlamokhoz is tud vezetni ez a kettő, a szívnek a problémája és a köldöknek a problémája: a harag és az üresség, a harag és a keserűség problémája, ami egy depresszió mögött látható.

Ha nézzük a tüneteket, ami, ahogy mondtam, egy 1700-as könyvben is le van írva, mert látták, hogy mit okoz – tehát kiegyensúlyozni az étrendet, megfelelő alvásmennyiség célokat találni. Ezek nagyon jó, olyan adalékok ahhoz, hogy elkezdjük kezelni a depressziót.

Önbizalomerősítés depressziósan? Igen!

Azt is mondja ez a szöveg, hogy önbizalom erősítése. Ez azért nem egyszerű a depressziónál. De mindenképpen fontos, ha az ember elkezdett különbséget tenni a világban, azzal ébrednek azok a célok, hogy jó, és én ebből mit szeretnék. Nekem ezek közül mi az, ami fontos. Önbizalomerősítés még az is, hogy én miben vagyok jó.

Ajánlják ezt is, és lehet látni, hogy most a terápiák nagy része az ilyen, hacsak nem gyógyszeres kezelésről van szó, ahol egyébként a hormonális meg egyéb működésekbe nyúl bele, olyan szempontból, hogy nyilván a köldökközpont körüli, különféle mirigyrendszereknek a működésébe szól bele, hiszen ott szabadulnak fel olyanok, amelyek boldogságot vagy akár nyitottságot, ellazultságot tudnak okozni.

Nyilván buddhista szempontból a helyesebb megoldás az az lenne, hogy nem anyagi dolgokat használnánk erre, hanem a saját tudatunkat használnánk.
Teljesen természetes, hogy valaki depressziós. Egyébként a világ ma nem is ad túl sok célt. Ha körülnézünk, nagyon sok lehangoló dolog ér minket a világban – tehát indokolt a depresszió. Viszont gyakorlóként felhasználható az ösvényen, mert nagyon-nagyon sok dolgot tudunk meg saját magunkról.

Kiút a depresszióból

 

Kiegyensúlyozott étrend, megfelelő alvásmennyiség, céloknak a keresése és az éberségnek a fejlesztése. A jelenlétnek a fejlesztése az ki tud hozni a depresszióból.

Fontos tényező az is, hogy ha éberek vagyunk, észrevesszük azt is, hogy a depressziónál a testhelyzetünk az nem helyes, nem megfelelő módon működik, hiszen berántja a köldök a szívet. Összegörbülünk. A központunk, a szív bekeseredik, és megy le, a föld felé, ürességet, céltalanságot lát.

 

A depresszió feltérképezhető

 

Érdemes megnézni a depressziónak a történetét, vagy, ha megnézzük egészen a görög időkig a melankólia történetét, mert egy picit talán mesésebbé teszi ezt az állapotot, amitől ma rengeteg ember szenved.

Ha lehet ezt mondani, az egész bolygó egy depresszív állapotban időzik, viszont, ha egy kicsit utánanézünk, és megnézzük, hogy milyen nedvek, mit jelenthet ez, hogy fekete epe, mit jelenthet az a bekeseredett pitta állapot bennünk, mit jelent maga a depresszió kifejezés, a régi írásokban ezt, hogy kezelték, illetve, ma a pszichológia hogyan kezeli, akkor egy nagyon jó tudással tudunk rendelkezni, akár a saját depressziónkról is.

Megkönnyíthetjük azt, hogy végig tudjuk járni a depresszióval a négy nemes igazságnak a szintjeit: hogy megfigyeljük nyitott szemmel a különféle tüneteket. Aztán ellazulunk benne, aztán megszokjuk, azaz megtanulunk vele együttélni. Ezáltal, amikor ellazulunk és megtanulunk vele együttélni, tehát nem harcolunk ellene, akkor fognak megnyilvánulni azok a háttérokok, amelyek viszont már megszüntethetők, akkor ilyen értelemben már tudjuk segíteni a saját ösvényünket, azáltal, hogy megszüntetünk egy olyan tudatállapotot, ami nem nagyon visz előre, sőt, hátráltat.

Egyébként azt is lehetne mondani, hogy a depresszió az a rossz értelemben vett üresség állapota.

Erről már volt korábbi videó, hogy ezért nagyon fontos, hogy az ösvényen nagyon jó pillanatokban tudjon előkerülni a bölcsesség állapota, vagy az ürességgel kapcsolatos tanítások, mert egy depresszív állapotot erősíteni tud, hogyha rosszkor tanuljuk meg, rosszkor szembesülünk azzal, hogy mi az, hogy üresség.

A közösség ereje

Ma már az emberek nagy többsége nem hisz a közösség erejében, vagy egyszerűen csak nem érünk rá más embertársainkkal foglalkozni. Pedig nagyszüleink még ismerték a kaláka fogalmát, és sokan így építették a...

Van-e helye a protestáns istenhitnek a 21. század materiális világában?

A 21. század világát az anyagi javak és a technológiai fejlődés uralja, amely jelentős hatással van az emberek életére, gondolkodására és értékrendjére. A modern kor kihívásai között szerepel a vallási hagyományok és a spirituális értékek helyének újraértelmezése. A...

„Sűrű sötét van mindenfelé…”

Sötétségben kelünk és sötétségben fekszünk. A köztes időszakban a Nap egyre gyérülő fényével néz le ránk. Bár a harcok nem kerültek közelebb hozzánk, a háború ocsmány valósága és következménye már nem, hogy csak az ajtón kopogtat, de velünk sétál a sötét szobákban....

A testi vágyaink tudatos irányítása minőségi javulást hozhat az életünkben

Bár a szexuális forradalmon már több évtizede túl vagyunk, mégis, ha a szex, a szexuális vágy megélése kerül terítékre, sokan még mindig frusztrációval, gátlásokkal terhelve gondolnak a témára, mások épp ellenkezőleg, túlzott vélt vagy valós magabiztosságukban a téma...

Lehet, hogy kiválasztott vagy?

Már az első század végén voltak olyan teológiai viták, amelyek Isten és az ember viszonyát próbálták megfejteni. A felvilágosodás mutatott rá először a deista eszmében, hogy ugyan létezhet Isten, vagy egy felsőbb erő, hatalom, aki/ami megalkotta az egész univerzumot...

Szabadság és szabad akarat

A filozófia egyik legrégebben vitatott témái közé tartozik a szabad akarat kérdése. Létezik-e egyáltalán ilyen, mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai, esetleg egy felsőbb erő által kijelölt ösvényen lépegetünk végig mindannyian, egy előre megírt forgatókönyv szerint?...

Hogyan éljünk túl egy érzelmi csalódást?

A csalódás negatív érzelmi állapot, amely általában az elvárásaink és az azzal ellentétben álló valóság összeütközése miatt alakul ki bennünk. Ha csalódunk, tulajdonképpen a valakihez/valamihez fűződő reményeink lesznek egycsapásra semmivé. A szóban forgó érzelmi...

Tudjátok-e, mi a lélek feladata?

A lélek, mint kifejezés, nagyon sokrétű, komplex fogalom, amelynek megközelítése többek között vallási-, filozófiai-, kultúrtörténeti szempontból is elképzelhető. A lelket gyakran a test kézzel nem fogható, testetlen lényegének tartják, egyes esetben a szellem...

Kitartás – az egyik legfényesebben ragyogó emberi érték

Búvóhely. A legtöbb embernek van ilyen. Ahova a nehéz óráiban menekül, amitől/akitől erőt remél és kap is. Ez a menedék lehet kézzel megfogható dolog, de éppúgy formát ölthet egy szép történetben. Én az utóbbival tudok a leginkább azonosulni. Szerencsés vagyok, mert...

Így élünk mi református magyarként Érmelléken

Tisztelt olvasó! Újraközölt írást olvasol épp. A cikket a Sárospataki Füzetek szerkesztőségének felkérésére írtam a "Körkérdés - Határtalanul magyar" rovatba, és a Trianon 100 című 2020/2 számában jelent meg. Amiért aktuálisnak éreztem az együttérzés weboldalon is...

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – profitálhatunk-e a negatív érzésekből?

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – mintha a modern ember mindennapjait írtuk volna le néhány negatív csengésű szóval. Bár kétségtelen, hogy ezek a kifejezések a lelki szemeink előtt csupa kellemetlen megélt múltbéli szituációt idéznek meg, nem kerülhetjük meg a...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás