Az együttműködést a legegyszerűbb úgy elképzelni, mint egy folyamatot, amelyben a résztvevők egymást segítve mennek előre egy kitűzött cél felé. A csapat létszáma nem mérvadó – ez lehet akár két fő vagy több ezer lelket számláló gyülekezet is.

Az életünk számos pontján kell másokkal együttműködnünk

Életünk során nagyon sokszor kerülhetünk olyan helyzetbe, amikor annak érdekében, hogy előre haladhassunk, csapatban kell gondolkodunk és dolgozunk. Nem idegen ez tőlünk, sőt, ha belegondolunk, azonnal kiderül, hogy lényegében „csapatba” születünk bele.

Az elsődleges csoport, amelynek a részesei vagyunk, a család. A későbbiekben az óvoda, az iskola és a munkahely is megköveteli tőlünk azt, hogy együttműködjünk másokkal. Annak érdekében, hogy a közös célt elérjük, óhatatlanul is fel kell áldoznunk valamit saját magunkból, a saját érdekeinkből és a csoport érdekét szem előtt tartva menni a kitűzött végcél felé. Ez pedig nem mindig egyszerű.

Ismerjük fel, ki miben jó

Ha egy közös célért küzdünk, érthető, hogy azt minél előbb szeretnénk elérni. Annak érdekében, hogy ez megvalósulhasson, nagyon fontos, hogy a szervezetben, a csapatban mindenki hatékonyan funkcionálhasson – ehhez pedig az kell, hogy időben felmérjük és értékeljük a csapat résztvevőinek képességeit, egyéni kompetenciáit, gyakorlatilag tehát azt, hogy ki miben jó.

Az együttműködés szempontjából az az ideális, ha a cél közös, viszont az együttműködő személyek egymástól eltérő, különféle képességekkel, színes skálán mozgó tudással rendelkeznek, így változatos eszközöket vethetnek be a kooperáció során.

Az önismeret kulcsfontosságú

Kétségtelen, hogy csakis akkor tudunk teljes vállszélességgel beállni egy cél mögé, ha megfelelő önismerettel is rendelkezünk: tudjuk azt, hogy miben vagyunk jók, miben tudjuk segíteni a társainkat – és tisztában vagyunk a gyengepontjainkkal is. A sikeres együttműködéshez jó adag felelősségtudatos magatartás is szükséges, hiszen enélkül súlytalanná válnak a cselekedeteink, és sokkal inkább hátráltatjuk, mintsem segítjük a csapat munkáját.

A tervezés a sikere záloga

Legyen szó bárminemű együttműködésről (például iskolai projektről vagy munkahelyi team-work-ről), az egyik legfontosabb lépés maga a tervezés. Nemcsak a célt kell kitűzni a projekt elején, de a résztvevők betöltendő szerepét is meg kell határozni, illetve azt, hogy mik az elvárások az egyén felé. Kizárólag abban az esetben tudjuk segíteni a társainkat, ha tudjuk, mi a pontos szerepünk, mit várnak tőlünk.

Megbecsülés nélkül nincs csapatszellem

A csapatszellem egy nagyon értékes érzelmi szint, ami a csapat tagjait kellőképpen motiválja, inspirálja, és ami tulajdonképpen az egyének érzelmi szintjének a függvénye. Ha azt érezzük, jó helyen vagyunk, megbecsült tagjai vagyunk a csoportnak, emelkedik az érzelmi szintünk, amivel -ahogy az imént láthattuk- a kollektív csapatszellemet növeljük.

„Szívvel-lélekkel dolgozik”

Jegyezzük meg sokszor a hétköznapok során, s valóban: e kettő nélkül a hajtóerő is hamar elvész. Annak érdekében, hogy az együttműködés sikeres legyen, fontos a folyamatos visszacsatolás, a pozitív feedback a vezető(k) részéről is. A pozitív visszacsatolás sokféle lehet, a dicsérő szavaktól kezdve a pénzbeli motivációig tulajdonképpen bármi, ami pozitívan befolyásolja a csapaszellemet.

A konfliktusok persze elkerülhetetlenek

Nincs az a csoport -legyen szó a családról, munkahelyről stb.- ahol időközönként ne volnának összezördülések a tagok között. Ez elkerülhetetlen és bizonyos esetben szükséges is, hiszen egy-egy értékadó vita előrébb is vihet bennünket az úton. Persze minden azon múlik, hogy az együttműködés jegyében ezek a konfliktusok hogyan vannak kezelve.

Ahogy azt a fentiekben említettük, az együttműködésnek számtalan variációja van. Ennek értelmében nemcsak családon, tanintézményen és munkahelyen belül, de vallási csoporton belül is beszélhetünk együttműködésről.

____________________________________________________________________________________________

Nézzük, hogyan vélekedik erről a kérdésről Csong An Szunim, az Eredeti Fény Zen Templom apátja.

Minden tiszteletem azoké, akik mernek közösségbe járni, gyakorolni, mernek csoportban működni, és merik a tükörben való látást elviselni.

Ez nem könnyű. Szung Szán zen mestertől megkérdezték, hogy mi a nehéz gyakorlat? A 100 napos egyéni elvonulás? Azt mondja a zen mester, dehogy. A 100 napos az olyan, mint a vakáció: elmész az első nap, visszajössz az utolsó nap, pontosan tudod, mi történik, van étel, van alvóhely, és ami történik, az előbb-utóbb nagyon jó lesz, mert hozzászoksz egy kicsit ahhoz, hogy a karmád megjelenik és eltűnik. A 100 napos elvonulás tehát olyan, mint egy dharma vakáció.

Akkor mi a nehéz gyakorlat? A 3 hónapos közös elvonulás? Nem, az sem, mert az olyan, mintha felszálnál egy sétahajóra: megvan a kapitány, megvan a kormányos, megvan a szakács, megvan a szállásmester, megvan a fedélzetmester – mindenki tudja a dolgát, és a Bölcsesség Hajója a Szenvedés Óceánján szépen megy, és elér a kikötőbe 90 nap után.

Itt mindenki tisztul, mindenki mosolyogva lelép a fedélzetről – nagyon jó gyakorlat.

De akkor mégis, mi a nehéz gyakorlat, esetleg, templomban élni? Nem. A templomi élet a világ egyik legjobb dolga. Közösen cselekszünk, van, aki kinn dolgozik, van, aki benn dolgozik, tesszük a dolgunkat, itt a szanga, jönnek a vendégek, tanítjuk és segítjük őket, ők is segítenek minket, ez így nagyon rendben van.

De akkor mégis, mi a nehéz gyakorlat? Az emberi együttműködés.

Ezt pedig csoportban szoktuk realizálni. A vérszerinti csoportot családnak hívjuk. Ott se könnyű az együttműködés. Párkapcsolat, ugye az egy alaphelyzet, és innentől kezdve nézzük meg, hogy az együttműködés, hol hibádzik? Hol van az, hogy „Úristen, az életben többet ne kelljen hozzá szólni! Soha! Úgy utálom, és annyira nem viselem el a látványát, hogy egy akciófilmnek a nagyon-nagyon puskaporos jelente is kevés ahhoz, hogy én mit csinálnék vele.”

Amikor ez van, akkor egy düh-alapú karmával megteremtettétek a negatív vonzást, és az adott embertípus, nem pusztán az adott identitás – az énséget nem személyivel mérik-, az adott mintázat állandóan szembejön veled, mindaddig, amíg a polaritás áll. Ezt kell javítani, akkor tudod, hogy rontottál.

Vágy, energia ugyanez. Az internettől kezdve a különböző valós időben és térben lévő kapcsolatokig. Ha mindig ugyanolyan kontúr jelenik meg előtted, akkor a te kisugárzásod, a te vágyaid sem változtak meg. Nézzük akkor meg, kit vonzol be, hogyan, milyen helyzetek kerülnek eléd, milyen viszonyokat kell megoldani, és akkor rájössz, hogy Te teremted az egészet.

A közösség ereje

Ma már az emberek nagy többsége nem hisz a közösség erejében, vagy egyszerűen csak nem érünk rá más embertársainkkal foglalkozni. Pedig nagyszüleink még ismerték a kaláka fogalmát, és sokan így építették a...

Van-e helye a protestáns istenhitnek a 21. század materiális világában?

A 21. század világát az anyagi javak és a technológiai fejlődés uralja, amely jelentős hatással van az emberek életére, gondolkodására és értékrendjére. A modern kor kihívásai között szerepel a vallási hagyományok és a spirituális értékek helyének újraértelmezése. A...

„Sűrű sötét van mindenfelé…”

Sötétségben kelünk és sötétségben fekszünk. A köztes időszakban a Nap egyre gyérülő fényével néz le ránk. Bár a harcok nem kerültek közelebb hozzánk, a háború ocsmány valósága és következménye már nem, hogy csak az ajtón kopogtat, de velünk sétál a sötét szobákban....

A testi vágyaink tudatos irányítása minőségi javulást hozhat az életünkben

Bár a szexuális forradalmon már több évtizede túl vagyunk, mégis, ha a szex, a szexuális vágy megélése kerül terítékre, sokan még mindig frusztrációval, gátlásokkal terhelve gondolnak a témára, mások épp ellenkezőleg, túlzott vélt vagy valós magabiztosságukban a téma...

Lehet, hogy kiválasztott vagy?

Már az első század végén voltak olyan teológiai viták, amelyek Isten és az ember viszonyát próbálták megfejteni. A felvilágosodás mutatott rá először a deista eszmében, hogy ugyan létezhet Isten, vagy egy felsőbb erő, hatalom, aki/ami megalkotta az egész univerzumot...

Szabadság és szabad akarat

A filozófia egyik legrégebben vitatott témái közé tartozik a szabad akarat kérdése. Létezik-e egyáltalán ilyen, mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai, esetleg egy felsőbb erő által kijelölt ösvényen lépegetünk végig mindannyian, egy előre megírt forgatókönyv szerint?...

Hogyan éljünk túl egy érzelmi csalódást?

A csalódás negatív érzelmi állapot, amely általában az elvárásaink és az azzal ellentétben álló valóság összeütközése miatt alakul ki bennünk. Ha csalódunk, tulajdonképpen a valakihez/valamihez fűződő reményeink lesznek egycsapásra semmivé. A szóban forgó érzelmi...

Tudjátok-e, mi a lélek feladata?

A lélek, mint kifejezés, nagyon sokrétű, komplex fogalom, amelynek megközelítése többek között vallási-, filozófiai-, kultúrtörténeti szempontból is elképzelhető. A lelket gyakran a test kézzel nem fogható, testetlen lényegének tartják, egyes esetben a szellem...

Kitartás – az egyik legfényesebben ragyogó emberi érték

Búvóhely. A legtöbb embernek van ilyen. Ahova a nehéz óráiban menekül, amitől/akitől erőt remél és kap is. Ez a menedék lehet kézzel megfogható dolog, de éppúgy formát ölthet egy szép történetben. Én az utóbbival tudok a leginkább azonosulni. Szerencsés vagyok, mert...

Így élünk mi református magyarként Érmelléken

Tisztelt olvasó! Újraközölt írást olvasol épp. A cikket a Sárospataki Füzetek szerkesztőségének felkérésére írtam a "Körkérdés - Határtalanul magyar" rovatba, és a Trianon 100 című 2020/2 számában jelent meg. Amiért aktuálisnak éreztem az együttérzés weboldalon is...

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – profitálhatunk-e a negatív érzésekből?

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – mintha a modern ember mindennapjait írtuk volna le néhány negatív csengésű szóval. Bár kétségtelen, hogy ezek a kifejezések a lelki szemeink előtt csupa kellemetlen megélt múltbéli szituációt idéznek meg, nem kerülhetjük meg a...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás