Bár a szexuális forradalmon már több évtizede túl vagyunk, mégis, ha a szex, a szexuális vágy megélése kerül terítékre, sokan még mindig frusztrációval, gátlásokkal terhelve gondolnak a témára, mások épp ellenkezőleg, túlzott vélt vagy valós magabiztosságukban a téma önjelölt mindentudóinak kiáltják ki magukat.

Mi a helyes magatartás, ha létezik egyáltalán ilyen?

Az csinálja „jól”, aki teljesen gátlástalanul veti bele magát a testi élvezetekbe, vagy épp ellenkezőleg – aki tabuként tekint a szexre?

Mint a legtöbb dolog az életben, a szex sem fehér vagy fekete – a tantrikus megközelítésének megismerése pedig közelebb visz minket önmagunk megismeréséhez és a tudatosság fejlesztéséhez is.

Mi is a szex tulajdonképpen?

Ha a tudóst kérdezzük meg arról, mi a szex, valószínűleg a párzás, mint utódnemző tevékenység funkcionális hasznát emeli ki elsősorban. Ha a szerelmes embernek tesszük fel ugyanezt a kérdést, már teljesen más választ kapunk, aminek sokkal többe köze lesz a szív érzelmeihez, mint a szexuális aktus fajfenntartó szerepéhez.

A szexfüggő szerint a szex egy soha nem nyugvó, sürgető kényszer, aminek folyamatosan eleget kell tenni, ki kell szolgálni. A tantrát gyakorló spirituális személy szerint a szex során tudatosságot viszünk az öntudatlanságba, amelynek köszönhetően a maga mély valóságában élhetjük meg és élvezhetjük a testi aktust. Az biztos, hogy a szexuális vágy az egyik legelemibb, belénk kódolt ösztön, ami a helyén kezelve földöntúli örömök forrása – nem helyén kezelve pedig önpusztító fegyver, ami másokra nézve is veszélyes lehet.

Ösztönösen ébredő erő

A testi vágy ereje hatalmas, az egyik legnagyobb energiákat mozgósító erő. Bár valóban a szexnek köszönhetjük a fajunk fennmaradását, elsősorban, mint örömszerző tevékenység van jelen az életünkben.

A testi vágy felébredése egy férfi vagy egy nő iránt ösztönös, nem irányíthatjuk, viszont magát az energiát, illetve azt, hogy mit kezdünk vele, hogyan éljük meg a gyakorlatban, kontroll alatt tarthatjuk. Ez a hatalmas erő ugyanis teljes öntudatlansághoz is vezethet, amelynek egyetlen célja a végső kielégülés, az orgazmus elérése. A tantrikus megközelítés szerint viszont a szexnek egyáltalán nem ez a lényege.

Az orgazmus, mint végső cél?

Eckhart Tolle, a nemzetközileg is hatalmas népszerűségnek örvendő spirituális tanító szerint a testi vágy óriási hajtóereje miatt az emberek hajlamosak öntudatlanságba esni miatta.

Ezt a saját bőrünkön is tapasztalhatjuk (vagy tapasztalhattuk a múltban), amikor ez az energia eluralkodott rajtunk. Ez az erő, ami öntudatlan formában ölt testet, egyre sürget, a végső beteljesülés, az orgazmus felé húz. A tantra viszont segít másként, mélyebben megélni ezt a csodálatos dolgot.

Mi a szex szerepe a Tudatban?

A tantra egy ősi, többezer éves múltra visszatekintő indiai vallásfilozófiai áramlat. A tantra spirituális gyakorlatok, szertartások összessége, az Ősi Tudás átadásának hagyománya.

Számos válfaja létezik, ezek közül a neotantra az, amely a legtöbb olyan elemet tartalmazza, amely kifejezetten a szexuális örömök magasabb szintjének elérését segítő gyakorlatokkal, módszerekkel foglalkozik. A tantra segítheti a szexualitásunkban való elmerülést anélkül, hogy öntudatlan módon elvesznénk abban. Sőt, a tanítások gyakorlása nemcsak a szex mélyebb elérésében játszik nagy szerepet, de a tudatosságunk megerősítését, az élet egyéb terén való alkalmazhatóságát is segíti.

Hogyan vihetünk tudatosságot az öntudatlanságba?

A tanítások szerint úgy vihetünk tudatosságot a szexbe, ezáltal emelve annak minden szempontból értendő minőségét, ha megfigyelővé válunk.

Ez elsőre talán abszurdnak tűnhet, különösen, mivel a szexre a legtöbben, mint önkívületi, extatikus állapotban megélt élményre tekintenek. A tantra viszont már magának az ébredő vágynak is a megfigyelését szorgalmazza. Ez alapvetően a bennünk éledő vágyra való koncentráció anélkül, hogy bármelyik irányba is próbálnánk terelni az érzést – tehát sem elnyomni, sem erősíteni nem akarjuk.

Észlelés, érzés és tudatosítás

E címszereplő hármas sokkal hamarabb megjelenhet, már azokban a pillanatokban is, amikor a partnerünkkel együtt vagyunk – nem szexuális értelemben.

A testi vágyat felébresztő személy simogatása, érintése is remek alapot ad a megfigyelésre – mit érzünk pontosan, ha hozzáérünk a vágyunk „tárgyához”?

Az ösztönös vágy és a tudatos figyelem találkozása ez, ami, bármilyen hihetetlen is, egyike a tantra spirituális gyakorlatainak. Ha tökélyre fejlesztjük a tudatos megfigyelés és megélés módszerét, nem az orgazmus lesz a cél, és az afelé hajtó sürgető érzés is megszűnik. Nem a cél lesz a lényeg, hanem maga az utazás, azok az élmények, ingerek, impulzusok, amit közben tapasztalunk.

Azok, akik tudatosságot visznek a szexbe, határozottan állítják, a tevékenység maga sokkal élvezetesebb, mint korábban volt – amikor hagyták, hogy az öntudatlan vágy eluralkodjon rajtuk.

Szex, mint addikció – gyakoribb, mint gondolnánk

Hogyan tehet bennünket a szex függővé?

Mikortól számít egyáltalán addikciónak?

A szakemberek szerint az a személy számít szexfüggőnek, aki rendszeresen érez csillapíthatatlan nemi vágyat, és nem képes kontrollálni a vágyából származó reakcióit. A szex, mint tevékenység és a kielégülés folyamatos hajhászása jellemzi a függőségtől szenvedők életet. A kényszer olyannyira erős, hogy sem a saját, sem a mások veszélyeztetése nem számít visszahúzó erőnek az esetükben.

A partnerek folyamatos, kényszeres keresése, akár napi szinten is, átveszi az uralmat az elme fölött – ez esetben pedig már joggal beszélhetünk addikcióról.

Ezekben az esetekben az egyén hiába éli át az orgazmus élményét, a nemi tevékenység beteljesülése, bár pillanatnyi örömet ad, nem kielégítő a maga mélységében, így folyamatos cselekvésre sarkallja a függőt. A szexfüggőség e téren egyáltalán nem különbözik az alkohol-, drog- vagy egyéb élvezeti cikkektől való függőségtől – az aktuális „adag” csak egy darabig elég, a beteg elméje fölött pedig az élvhajhászat veszi át az irányítást.

A test szépségében való gyönyörködés

Mindannyiunkkal előfordult már, hogy megláttunk valakit az utcán és elámított a másik emberi lény szépsége. A tudatosság elve alapján engedjük meg, hogy ez az érzés átjárjon bennünket, gyönyörködjünk a másik ember szépségében, de mindeközben egy percre se veszítsük el a kontrollt az érzéseink fölött.

Járjon át bennünket ez a kellemes impulzus, de legyünk tudatában mindannak, ami történik bennünk. Eckhart Tolle ezt a gyakorlatot javasolja elsősorban a tudatosságunk fejlesztésének vonatkozásában. Ahogy már említettük, bármi, aminek a tevékenysége öntudatlanságba húz, addikciót alakíthat ki bennünk.

A tantrikus gyakorlat segítségével, a bennünket ért impulzusok és az azok által kiváltott érzések alapos megvizsgálása viszont remekül használható fel a tudatosság erősítésére.

Az önkényeztetés kényszere – nemcsak szexuális értelemben

Túlevés, mértéktelen alkohol- vagy kábítószer fogyasztás, szexaddikció – Eckhart Tolle szerint ezek mindegyike abból ered, hogy hagyjuk magunkat elmerülni az öntudatlanságban.

Ha viszont megfigyeljük, mi zajlódik le bennünk, amikor éjszaka már megint a hűtőszekrény ajtaja vagy esetleg a pohár után nyúlunk – vagy a következő, felszínes szexpartnert keressük-, uralni tudjuk a függőséget. Az sem baj, ha ez nem sikerül azonnal, hiszen vannak hullámvölgyek. A lényeg, hogy ismerjük fel a külső megfigyelés tudatosságerősítő szerepét, onnan pedig már csak idő kérdése, hogy megküzdjünk a „démonjainkkal”.

Az elnyomással sokkal többet árthatunk, mintha megélnénk a vágyainkat

A szexuális vágy a sajátunk – azt elnyomni rendkívül veszélyes. S bár etikai szempontból nem kérdés, ki az, aki „helyesebben” jár el, a személy, aki minden este mással bújik ágyban, vagy aki aszkétai életet él, tény, hogy e természetes hajtóerő teljes elnyomása nagy gondok okozója is lehet.

Az elfojtás nem az a válasz, amit keresünk, különösen, ha az addikció jeleit véljük tapasztalni magunkon. A bennünk felébredő vágy rendszeres megfigyelésével közelebb kerülünk saját magunkhoz, könnyebben engedjük át magunkat a teljes harmóniához, az energiák szabad áramlását szorgalmazva ezáltal.

Van-e helye a protestáns istenhitnek a 21. század materiális világában?

A 21. század világát az anyagi javak és a technológiai fejlődés uralja, amely jelentős hatással van az emberek életére, gondolkodására és értékrendjére. A modern kor kihívásai között szerepel a vallási hagyományok és a spirituális értékek helyének újraértelmezése. A...

„Sűrű sötét van mindenfelé…”

Sötétségben kelünk és sötétségben fekszünk. A köztes időszakban a Nap egyre gyérülő fényével néz le ránk. Bár a harcok nem kerültek közelebb hozzánk, a háború ocsmány valósága és következménye már nem, hogy csak az ajtón kopogtat, de velünk sétál a sötét szobákban....

Lehet, hogy kiválasztott vagy?

Már az első század végén voltak olyan teológiai viták, amelyek Isten és az ember viszonyát próbálták megfejteni. A felvilágosodás mutatott rá először a deista eszmében, hogy ugyan létezhet Isten, vagy egy felsőbb erő, hatalom, aki/ami megalkotta az egész univerzumot...

Szabadság és szabad akarat

A filozófia egyik legrégebben vitatott témái közé tartozik a szabad akarat kérdése. Létezik-e egyáltalán ilyen, mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai, esetleg egy felsőbb erő által kijelölt ösvényen lépegetünk végig mindannyian, egy előre megírt forgatókönyv szerint?...

Hogyan éljünk túl egy érzelmi csalódást?

A csalódás negatív érzelmi állapot, amely általában az elvárásaink és az azzal ellentétben álló valóság összeütközése miatt alakul ki bennünk. Ha csalódunk, tulajdonképpen a valakihez/valamihez fűződő reményeink lesznek egycsapásra semmivé. A szóban forgó érzelmi...

Tudjátok-e, mi a lélek feladata?

A lélek, mint kifejezés, nagyon sokrétű, komplex fogalom, amelynek megközelítése többek között vallási-, filozófiai-, kultúrtörténeti szempontból is elképzelhető. A lelket gyakran a test kézzel nem fogható, testetlen lényegének tartják, egyes esetben a szellem...

Kitartás – az egyik legfényesebben ragyogó emberi érték

Búvóhely. A legtöbb embernek van ilyen. Ahova a nehéz óráiban menekül, amitől/akitől erőt remél és kap is. Ez a menedék lehet kézzel megfogható dolog, de éppúgy formát ölthet egy szép történetben. Én az utóbbival tudok a leginkább azonosulni. Szerencsés vagyok, mert...

Így élünk mi református magyarként Érmelléken

Tisztelt olvasó! Újraközölt írást olvasol épp. A cikket a Sárospataki Füzetek szerkesztőségének felkérésére írtam a "Körkérdés - Határtalanul magyar" rovatba, és a Trianon 100 című 2020/2 számában jelent meg. Amiért aktuálisnak éreztem az együttérzés weboldalon is...

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – profitálhatunk-e a negatív érzésekből?

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – mintha a modern ember mindennapjait írtuk volna le néhány negatív csengésű szóval. Bár kétségtelen, hogy ezek a kifejezések a lelki szemeink előtt csupa kellemetlen megélt múltbéli szituációt idéznek meg, nem kerülhetjük meg a...

Poszttraumás stressz szindróma – hallgatásba burkolódzó áldozatok

A poszttraumás stressz szindróma egy komoly szorongásos zavar. Roppant beszédes maga az elnevezése is: nagy megrázkódtatás, traumatikus esemény után számíthatunk a kialakulására. Nem véletlen, hogy korábban elsősorban azoknál a katonáknál diagnosztizáltak rendre a...

Mi a bátorság?

A bátorság az nem valamilyen nagyon komoly, macsó akciófilmre vezethető vissza, hanem arra, hogy mersz látni. Mersz szembeülni a karmáddal, és a látás általi megszabadulást el tudod viselni. Mert ez illúzióvesztéssel, önképváltással jár. Meg kell élni egy csomó...

Tízparancsolat mai szemmel

Mivel ennek az egész kezdeményezésnek az a lényege, hogy segítsen a ma emberének kapaszkodókat találni a minden napi erkölcsi és etikai dilemmák között, úgy döntöttem végig gondolom írásban, hogy az őseink által megírt Tízparancsolatot boncolgassuk kicsit. Bizonyára...

Mi az igazi szeretet?

A kérdés, bár első gondolatra könnyű választ ígér, bonyolultabb – talán inkább megfoghatatlanabb-, mint hinnénk. Vajon közelebb kerülünk a szeretet megismeréséhez, ha a Google-be beütve elolvassuk annak biológiai, evolúciós vagy pszichológiai definícióját? Közelebb...

Csapatmunka, de hogyan?

Az együttműködést a legegyszerűbb úgy elképzelni, mint egy folyamatot, amelyben a résztvevők egymást segítve mennek előre egy kitűzött cél felé. A csapat létszáma nem mérvadó – ez lehet akár két fő vagy több ezer lelket számláló gyülekezet is. Az életünk számos...

Az öröm forrása

A szenvedés során természetes, hogy keresni akarom az okát, hogy az honnan ered, mi okozza a szenvedést, de valahogy az örömnél kevésbé akarjuk keresni, addig, amíg tart az az állapot, hogy örülök. De mi van akkor, amikor ez megszűnik? Akkor vissza kell kapcsolni!...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás