(Jelen írás a lap alján található videó átirata, a videót Cser Zoltán, a Tan Kapuja Buddhista Főiskola tanítója engedélyével használjuk.) 

 

Kedves Érző Lények!

A következő videó az 5 méreg csoportjából a féltékenységgel és a félelemmel fog foglalkozni.

Sokszor azt mondják, hogy ez a nagy zöld ördög, amely elhomályosít minket, amely a legtöbb történetben szerepel, a legtöbb esetben a nagy háborúkhoz vezető tényezőnek is tartják ezt mérget. Nézzük meg, hogy mit tudhatunk róla, és hogyan kezdhetünk neki a feloldásának.

 

A vágy, a harag és a kétely

Röviden összefoglalva a vágynál érdemes a használati értéket nézni, ezek ugye a hétköznapokra szóló instrukciók. Tehát, ha a vágy állapota zavar minket, akkor érdemes bírvággyal kezdeni, és megnézni, hogy mit használunk, hogy használunk, és mi a használati értéke a dolgoknak: nem birtokolni a dolgokat, hanem használni. A haragnál nagyon fontos, hogy mozogjunk, lélegezzünk: a haragot ne engedjük önmagában élni, mert akkor elkezd ártani. Agresszióvá vagy elfojtott agresszióvá válik, ami aztán ki fog törni.

Próbáljunk meg mozogni! Kimozogni, átmozogni, átengedni magunkon. A kételynél ott a megoldás az az, hogy ne döntsünk a kételyben.

Nagyon fontos, hogy ellazuljunk a kételyben, ne döntsünk a kétely állapotában, mert a kétely egy olyan tudatállapot, ami arról próbál meg minket rávenni, hogy összesen kettő lehetőségünk van, és ebből a kettőből, valamelyiket döntenünk kell. Mindenképpen veszteség fog érni minket, hiszen a másiknak a lehetőségei, a másiknak a jótéteményei, azok veszendőbe fognak menni, hogyha az A-variánst döntjük a B-variáns helyett.

A félség állapotában

Hogy néz ki a féltékenység? A magyar nyelvben a féltékenység a „félséggel” kapcsolatos, és ide tartozik a félelem is. Más nyelveken, például tibetiül vagy szanszkritul nem ennyire egyszerű a dolog, de magyarul van egy ilyen kis sorvezetőnk, van egy kis segítségünk, hogy a félség állapota az, ami a háttérben húzódik. A kételynél a kettőség állapota, itt pedig a félség állapota a problémáknak a gyökere. Tehát az, hogy nem érezzük magunkat egésznek. És ehhez, hogy egésznek érezzük magunkat, ehhez különféle dolgokra van szükségünk, és amikor ezek a dolgok úgy döntenek, hogy szabadok, akkor ez nekünk fáj.

 

A féltékenység lelki okai: félelem valaminek az elvesztésétől

A félelem valaminek a veszteségétől és a féltékenység nagyon közeli jóbarátok – mind a kettőben benne van a „fél” szó. Ha szeretnénk megérteni ennek az érzésnek, ennek a tudatállapotnak a természetét, akkor azon érdemes gondolkodni, hogy miért érzem magam kevesebbnek?

Miért gondolom magam kevesebbnek? Miért gondolom azt, hogy csak ettől és ettől lehetek egész? Tulajdonképpen az egészségen érdemes elgondolkodnunk.

Az életünk minden területére kiterjedő állapot

A féltékenység egy nagyon erős hajlam, erősen bennünk van, mindenki azt gondolja, hogy csak a párkapcsolatokba jelenik meg, de ez nem így van: minden életterületen meg tud jelenni. Létezik szakmai féltékenységtől kezdve bármi és akármi. Bármilyen képességre is lehetünk féltékenyek.

A féltékenység talán az egyik legerősebb méreg, ami beszűkíti a tudatunkat, ami azt jelenti, hogy a féltékenység állapotában nem tudunk jelen lenni, hanem mindig azon gondolkodunk, hogy például a partnerünk mit csinál. Nem érezzük az illatokat, nem érezzük az ízeket, nem halljuk a hangokat, nem azt látjuk, ami előttünk van, hanem a látomást érzékeljük a másikról. Érdekes módon, ez a látomás ez pont a félelmeinknek vagy a féltékenységünknek lesz a látomása, tehát nem egy pozitív látomás, hogy ül valahol és olvas egy könyvet, hanem az, amitől félünk.

Ne engedjünk a féltékenységnek

A féltékenység állapota erősen beszűkíti a tudatot, és erős cselekedetekre kényszerít minket, úgyhogy nagyon fontos, hogy még mielőtt ezek a cselekedetek elinduljanak, elindulnának, képesek legyünk valamit tenni. De tudjuk, hogy a féltékenységet sem szabadon engedni nem lehet, mert elég borzasztók tudnak a következmények lenni, sem pedig elfojtani – de hát akkor mit is tegyünk?

 

A féltékenység jelei

A féltékenységről még csak annyit, hogy ugyanúgy kettőségen alapul, mint a többi méreg – a félség állapotáról van szó, ugyanúgy beszűkíti a tudatot, nagyon komoly feszültséget eredményez. Testi szinten lehet érezni a toroknál, baloldalon lehet érezni, baloldalra húz a féltékenység és a félelem. A légzésünk nagymértékben változik, úgynevezett „hehezetes” békalégzésünk lesz: fölül fogunk lélegezni, és a légzésünk szapora lesz. A féltékenység, a félelem a hideghez kapcsolódik. Olyan tüneteket produkál ilyenkor a szervezetünk, mintha fáznánk: összehúzódunk, elkékülünk stb.

Nézzük meg, hogy a különféle ösvények milyen megoldást kínálnak a féltékenység kezelésére.

 

A féltékenység kezelése – a szerzetesi ösvény

A szerzetesi ösvényen lényegében nincs értelme a féltékenységnek, hiszen egy szerzetes minden olyan dologról lemond, ami a féltékenységnek a tárgya. Ezt az ösvényt a lemondás ösvényének nevezik, és ez azt jelenti gyakorlati szempontból, konkrét párkapcsolat esetén, hogy ha nem tudunk mit kezdeni a féltékenységünkkel, akkor a lemondás ösvénye az első megoldás, tehát érdemes elengedni a párt, mert a tárgyhoz nagyon kapcsolódik a féltékenység.

Itt most jó értelemben beszélünk a féltékenység tárgyáról, tudjuk, hogy ez egy személy. De a szerzetesség világában ez a megoldás, hogy minden olyan dolgot, ami a féltékenység tárgya lehet -legyen az pénz, vagy a veszteség tárgya, hatalom, pár, öltözet, kinézet, név-, arról lemondanak. Ilyen módon a féltékenység megszűnik vagy eltűnik. Sajnos nem teljesen, csak időlegesen.

Az ellenszerek ösvénye

A Mahájáná rendszerében, amelyet az ellenszerek ösvényének is neveznek, azt mondják, hogy a Tára használata, ami ugyanúgy Zöld, amely segít a félelmek és a féltékenység eloszlatásában, méghozzá úgy, hogy ellenszerként tudatosítjuk, hogy Buddha-természete van minden lénynek. A párunknak is, nekünk is, minden lénynek. A főnökünknek, az alattvalónknak, mindenkinek Buddha-természete van, tehát nincs értelme féltékenynek lenni.

Érdekes módon az ellenszer az az, hogy a félség állapotát azt kicseréljük, vagy lecseréljük arra, hogy mindannyian Buddha-természettel rendelkezünk, mindenkinek van esélye elérni a teljes megvilágosodást. És ez, önmagában ez a gondolat, valamint a Tára gyakorlata, a Zöld Tára mantrája, az segít oldani a féltékenységet. Ellenszereket alkalmazunk, Végső soron, mi a féltékenység ellenszere? A szabadság állapota, a szabadság adása, és a szabadság önmagunknak is adása, hiszen a féltékenységnél kötni szeretnénk a másikat, és ezáltal kötjük saját magunkat is.

Nevezzük meg a démont!

Ez is egy módszer, illetve nyilvánvalóan az is egy módszer a Mahajána rendszerében, hogyha meglátjuk a féltékenységnek a karakterét. Úgy mondják, hogy amikor egy démont megnevezünk, akkor már hatalmunk van felette. De nyilván a féltékenységnél nem elég, ha kimondjuk, „féltékeny vagyok”, bár önmagában ez már egy nagyon nagy szó, ha valaki ki meri mondani, akár mások előtt is, hogy „igen, én egy féltékeny természetű vagyok, én nagyon-nagyon tudok féltékenykedni”. Hanem amikor rálátunk a féltékenység természetére.

Hogyan fordulhatunk el a féltékenységtől a mindennapokban?

A Zen szokásos módon, vágja a féltékenységet, tulajdonképpen nem foglalkozik a féltékenységgel. A Zen módszere eléggé különös, de azt mondja: „foglalkozz mással, ne foglalkozz vele”.

Úgyhogy, ha a féltékenységnél hétköznapi szintű megoldásra szeretnénk gondolni, akkor gondolhatunk erre, hogy természetesen elengedni a tárgyát a féltékenységnek, lemondani róla, vagy ellenszereket alkalmazni, szabadságot adni minden lénynek. De minden lénynek – ez nagyon fontos! Nemcsak a párunknak, hanem minden lénynek. De mégis, a leghétköznapibb dolog az az, hogy forduljunk el. Amikor a féltékenység állapotában vagyunk, forduljunk el a féltékenységtől, próbáljuk meg megtörni a hatalmát, és foglalkozzunk mással. Kezdjünk el könyvet olvasni, filmet nézni, menjünk el kirándulni. Ne engedjük, hogy uralja a tudatunkat.

A mindent megvalósítás képessége

A vadzsrajána ösvényen a féltékenység egyébként egy nagyon fontos tényező, nagyon fontos hajtóerő. A vadzsrajánában azt mondják, hogy ha valaki a féltékenység állapotát képes föloldani (mindjárt megnézzük, hogyan), akkor a mindent megvalósítás képességével fog rendelkezni. Úgy is mondják, hogy a féltékenység nem más, mint a mindent megvalósítás állapotának a kettőségtől szennyezett állapota.

A félelemmel és féltékenységgel hogyan bánjunk el a vadzsrajána ösvényén?

Észre kell vennünk, hogy nagyon erős látomás és erős érzés kapcsolódik mindkettőhöz. Vegyük most a félelmet. A félelemnél a látomásunk az az, hogy a jövőben mi fog történni. Ez a hideg, ez a fázás kapcsolódik hozzá, úgy mondják, hogy a lépnél érezni egy nagyon erős húzást, hideget. Kihűlnek a tagjaink, mozgásképtelenné válunk, a légzésünk, ahogy mondtam, szaporává válik, vagy a félelem légzésévé válik.

Ekkor a vadzsrajána átalakítja ezeket az állapotokat. A látomást, a téves látomást, hiszen nagyon sokszor nem igaz, amit a félelem vagy a féltékenység diktál, átalakítjuk a Buddhaságon való meditációra – úgy mondják, hogy mandala gyakorlatot végzünk. Átalakítjuk a környezetünket tiszta fényből lévő palotává, fényből lévő lényekké, a társunkat is fényből látjuk, fényben látjuk. Légzőgyakorlatokkal és jógagyakorlatokkal pedig oszlatjuk, vagyis átalakítjuk a félelem és a féltékenységnek ezt a hideg érzetét.

Az alkímia művészete – változtassuk át a féltékenységet

Természetesen az öröm, a belső hő, a belső örömteli hő az, ami egy pillanat alatt el tudja oszlatni a félelmeket és a féltékenységet is. Megszünteti bennünk a hideg érzetet. Amikor a látomás és a félelem-, féltékenység érzete átalakult, akkor megnyilvánul a mindent megvalósítás bölcsessége, ami azért döbbenetes, mert ide tartoznak a képességek is. Minden olyan esetben, amikor képesek vagyunk átváltoztatni, megváltoztatni, átalakítani – az alkímia művészetét végezni-, akkor a félelem és a féltékenység megmutatja valódi természetét, és egy képességgel gazdagít minket.

A tanításokban azt mondják, hogy ez a tudás önmagában, és a nem kettőség állapotában való időzés, az azt eredményezi, hogy a féltékenység fölszabadul, és ugyanígy, a mindent megvalósítás bölcsességének a teres, ellazult, fényes állapotában találjuk magunkat.

Hogyan fordíthatjuk a javunkra a féltékenységet?

Nagyon fontos tehát, hogy ismerjük meg a félelmet, a féltékenységet, hiszen mindannyiunkban ottlakik a félelem mélyen, és a féltékenység is. Ne ijedjünk meg tőle, mert az csak erősíti a félelmeinket, hanem tekintsük egy olyan kutatási, felfedezendő területnek, hogy megfigyeljük a működését, a tulajdonságait, ezáltal megnevezzük a démont.

Természetesen képesnek kell lennünk elfordulni a féltékenységtől, lazának lenni, ellazultnak lenni annyira, hogy képesek legyünk mást csinálni. Ne engedjük a démonnak az erős hatását – akkor a féltékenység a javunkra fog válni, és akár még egy tanulási folyamat is lesz, amelynek a révén képességekkel fogunk gazdagodni.

 

A közösség ereje

Ma már az emberek nagy többsége nem hisz a közösség erejében, vagy egyszerűen csak nem érünk rá más embertársainkkal foglalkozni. Pedig nagyszüleink még ismerték a kaláka fogalmát, és sokan így építették a...

Van-e helye a protestáns istenhitnek a 21. század materiális világában?

A 21. század világát az anyagi javak és a technológiai fejlődés uralja, amely jelentős hatással van az emberek életére, gondolkodására és értékrendjére. A modern kor kihívásai között szerepel a vallási hagyományok és a spirituális értékek helyének újraértelmezése. A...

„Sűrű sötét van mindenfelé…”

Sötétségben kelünk és sötétségben fekszünk. A köztes időszakban a Nap egyre gyérülő fényével néz le ránk. Bár a harcok nem kerültek közelebb hozzánk, a háború ocsmány valósága és következménye már nem, hogy csak az ajtón kopogtat, de velünk sétál a sötét szobákban....

A testi vágyaink tudatos irányítása minőségi javulást hozhat az életünkben

Bár a szexuális forradalmon már több évtizede túl vagyunk, mégis, ha a szex, a szexuális vágy megélése kerül terítékre, sokan még mindig frusztrációval, gátlásokkal terhelve gondolnak a témára, mások épp ellenkezőleg, túlzott vélt vagy valós magabiztosságukban a téma...

Lehet, hogy kiválasztott vagy?

Már az első század végén voltak olyan teológiai viták, amelyek Isten és az ember viszonyát próbálták megfejteni. A felvilágosodás mutatott rá először a deista eszmében, hogy ugyan létezhet Isten, vagy egy felsőbb erő, hatalom, aki/ami megalkotta az egész univerzumot...

Szabadság és szabad akarat

A filozófia egyik legrégebben vitatott témái közé tartozik a szabad akarat kérdése. Létezik-e egyáltalán ilyen, mi vagyunk a saját sorsunk kovácsai, esetleg egy felsőbb erő által kijelölt ösvényen lépegetünk végig mindannyian, egy előre megírt forgatókönyv szerint?...

Hogyan éljünk túl egy érzelmi csalódást?

A csalódás negatív érzelmi állapot, amely általában az elvárásaink és az azzal ellentétben álló valóság összeütközése miatt alakul ki bennünk. Ha csalódunk, tulajdonképpen a valakihez/valamihez fűződő reményeink lesznek egycsapásra semmivé. A szóban forgó érzelmi...

Tudjátok-e, mi a lélek feladata?

A lélek, mint kifejezés, nagyon sokrétű, komplex fogalom, amelynek megközelítése többek között vallási-, filozófiai-, kultúrtörténeti szempontból is elképzelhető. A lelket gyakran a test kézzel nem fogható, testetlen lényegének tartják, egyes esetben a szellem...

Kitartás – az egyik legfényesebben ragyogó emberi érték

Búvóhely. A legtöbb embernek van ilyen. Ahova a nehéz óráiban menekül, amitől/akitől erőt remél és kap is. Ez a menedék lehet kézzel megfogható dolog, de éppúgy formát ölthet egy szép történetben. Én az utóbbival tudok a leginkább azonosulni. Szerencsés vagyok, mert...

Így élünk mi református magyarként Érmelléken

Tisztelt olvasó! Újraközölt írást olvasol épp. A cikket a Sárospataki Füzetek szerkesztőségének felkérésére írtam a "Körkérdés - Határtalanul magyar" rovatba, és a Trianon 100 című 2020/2 számában jelent meg. Amiért aktuálisnak éreztem az együttérzés weboldalon is...

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – profitálhatunk-e a negatív érzésekből?

Aggodalom, bűntudat, bizonytalanság – mintha a modern ember mindennapjait írtuk volna le néhány negatív csengésű szóval. Bár kétségtelen, hogy ezek a kifejezések a lelki szemeink előtt csupa kellemetlen megélt múltbéli szituációt idéznek meg, nem kerülhetjük meg a...

A honlap további használatához a sütik használatát el kell fogadni. További információ

A süti beállítások ennél a honlapnál engedélyezett a legjobb felhasználói élmény érdekében. Amennyiben a beállítás változtatása nélkül kerül sor a honlap használatára, vagy az "Elfogadás" gombra történik kattintás, azzal a felhasználó elfogadja a sütik használatát.

Bezárás